В Търговско промишлена палата - Добрич се проведе кръгла маса по проект BG05SFOP001-2.009-0002-C01 "ДИГИТАЛНИ МСП - Стимулиране приноса на МСП в реализирането на политиките за дигитализиране на икономиката", финансиран по Оперативна програма „Добро управление“ 2014-2020 г. Проектът се изпълнява от Българската търговско-промишлена палата и цели насърчаване участието на малкия и средния бизнес, както и на структурите на гражданското общество в провеждането и мониторинга на политиките, свързани с дигитализацията на икономиката и електронното управление. В дискусията се включиха представители на бизнеса, експерт от Областен информационен център-Добрич, представители на образователния сектор и граждани.
В рамките на проекта е проведено национално анкетно проучване относно дигитализацията, в което са участвали 550 представители на бизнеса и 554 граждани от 28-те области на страната. Според мениджърите 20% от заетите имат добри дигитални умения, а кадри без дигитална култура има при 3% от анкетираните. При 49% от респондентите, обмяната на данни по дигитален път с държавните органи е една нормална практика, докато при бизнеса този дял е по нисък – 38%. Дигитализацията в бизнес отношенията също е умерено напреднала, около 60% от респондентите за всички дейности обменят по дигитален път информация с техните партньори. Според 68% от участващите компании дигитализацията вече е подобрила качеството на произвежданите от тях стоки или предоставяните услуги. Благодарение на нея при 43% от фирмите се отчита и по-малко количество използвани ресурси.
Пред присъстващите бяха представени и обсъдени изготвените по проекта препоръки за активизиране на участието на МСП в реализирането на политики за дигитализация на икономиката. Конкретните предложения са за намаляване на административната тежест, въвеждане на иновации и дигитализация в правоотношенията, оптимизиране на процесите за обмен на информация между държавата и частния сектор, информираност и приобщаване на МСП в реализирането на политики за дигитализация на икономиката, въвеждане на електронни услуги в различни сфери на обществения живот и създаване на правна рамка, отговаряща на нагласите на МСП към въвеждането на изкуствен интелект и роботи.
В края на срещата, Татяна Гичева, ръководител на Enterprise Europe Network-Добрич, презентира услугите и дейността на Европейската мрежа, подпомагаща малкия и среден бизнес за възможностите на Европейския пазар.