С ФИНЛАНДСКА ИНОВАЦИЯ В МЕНТОРСТВОТО СНЦ „БОЖУРИТЕ“ ДАВА БЪДЕЩЕ НА NEETS МЛАДЕЖИ

       Как от младежи без мечти и бъдеще Елка, Митко и Рикардо се превръщат в хора, които вярват в своя потенциал, опознават себе си и правят първите си смели  крачки, за да излязат от изолацията си. Младежи, които вече имат ясни цели и самоувереност. Това споделиха самите те  пред участниците в кръглата маса, която вчера бе организирана по проект „NEETsLAB менторство чрез иновации – мисия възможна“ .

        Проектът се финансира по процедура „Транснационални партньорства“  на ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г. от СНЦ „Божурите“ в партньорство Югоизточен университет за приложни науки, гр. Коувола, Финландия.  Целта му е трансфериране на социалната иновация „Matti – Mens journeys to work“ в България.  Именно нея и резултатите от прилагането й у нас  представиха партньорите. Накратко моделът  Мatti залага ментори да работят групово и  индивидуално с целевата група от младежи на възраст от 15 до 29 г., които нито учат, нито работят, за да ги мотивират и насърчат за обучение и активно поведение на пазара на труда.  За целта специалистите им помагат да изградят умения за самоанализиране, поставяне и следване на цели, развиване на комуникативни умения самоувереност и себеизразяване.  Резултатите, както стана ясно са впечатляващи. Елка например вече е участвала в няколко конкурса  за народно пеене и работи в земеделската кооперация в село Брестовица.  „В началото имах опасения, че проектът ни може да се провали, защото за разлика от други той не предвижда финансови стимули за обучение и субсидирана заетост за неактивните младежи. Но днес с радост мога да призная, че съм много впечатлена от ефекта, който постигнахме с нашата NEETs група“, сподели Зорница Богданова от „Божурите“.

         И това е само началото, до края на проекта, декември 2020 г., участниците ще се учат на умения чрез игра, след което ще бъдат насочени към пазара на труда. Ще се учат как да управляват живота, кариерата си, ще се срещат с реални работодатели. Освен това по проекта е предвидено разработване от СНЦ „Божурите“ на 3 нови инструмента за менторство  чрез трансфер на "generational intelligent mentoring tools": индивидуално дигитално менторство чрез социалната мрежа фейсбук и групово менторство чрез създаване на 3 групи по интереси (готварство, фотография, артдейности).  

        Партньорите от финландския Югоизточен университет за приложни науки  имат успехи в работата с младежи, попаднали в групата на NEETs. Организацията се отличава със силна ангажираност към промяна в социалния статус на уязвими групи на пазара на труда и в образователната система и е силен партньор, както на местните власти, така и на бизнеса и отговорните институции, стана ясно от презентацията на гостите. Те споделиха публичните политики за социално включване и заетост на финландските NEETs младежи. Обсъдиха с българските си партньори методиката за разработване на ново решение социална иновация "Нови модели за менторство чрез трансфер на интелект между поколенията".

         Безвъзмездната помощ за проекта „NEETsLAB менторство чрез иновации – мисия възможна“  е на стойност 190 883 лева.