ИНТЕГРИРАНА ПОЛИТИКА ЗА РАЗВИТИЕ НА ДУНАВСКИЯ РЕГИОН ФОРМУЛИРА АДО „ДУНАВ“ ЧРЕЗ ОП „ДОБРО УПРАВЛЕНИЕ“

Основните бариери пред социално-икономическото развитие на Дунавския регион и начините за техното преодоляване, приоритетните области и възможностите за насърчаване на инвестициите дискутираха вчера в хотел „Дунав“ представители на Областния информационен център – Русе и на различни заинтересовани държавни и общински институции, бизнес и граждански организации. Събитието бе част от дейностите по проект „Формулиране на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав в сътрудничество между власти и граждани“.  Той е на стойност на 35 461 лева, финансира се от оперативна програма „Добро управление“ 2014 – 2020, а негов изпълнител е Асоциацията на дунавските общини „Дунав“.  

Участниците в дискусията се обединиха около становището, че за развитието на Дунавския регион е необходима фокусирана държавна политика и специален фонд. Темата беше коментирана и в контекста на предстоящия програмен период, който ще бъде ключов за действителното прилагане на принципите на интегрираната политика с фокус върху секторните политики и тяхното въздействие върху териториите. Необходимостта  от нови модерни транспортни връзки, от специално внимание към корабоплаването по река Дунав, задълбочаване на интелигентната специализация при управлението на ресурсите, засилване на трансграничното и териториално сътрудничество и проактивното привличане на инвеститори бяха другите акценти.  

Коментарите и предложенията на русенската фокус група заедно с тези на фокус групите от другите български градове по река Дунав предстои да бъдат обобщени с цел формулиране на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии. Този документ ще бъде публикуван в Зелена книга, която ще бъде предоставена на Министерски съвет и на министерствата, отговорните за реализиране на политиките в областта на регионалното развитие и устройство на територията, транспорта, енергетиката, селското стопанство, екологията, туризма.

Очакванията са препоръките за по-добра регулаторна среда, която да премахне сега съществуващите бариери пред развитието на региона, формулираните приоритети и идентифицираните важни проекти да доведат до комплексна политика, насочена  към отговорно и ефективно управление на Дунавския регион на България.