Успешно приключи проектът „Любителски риболов по Дунав: Дунавски риболовни маршрути“, финансиран по програма ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България 2014-2020, съобщиха фондация “Идеин развитие”- Русе и партньорите й от „Асоциация за устойчиво развитие Слатина“, Олт, Румъния на заключителна пресконференция в хотел в Hotel & Pub Roger's. На нея бенефициентите представиха рибарска интернет платформа и нов туристически продукт пред 22-ма любители риболовци и представители на Областния информационен център- Русе.
В навечерието на коледните празници на практика запалените риболовци от двете страни на река Дунав получиха полезен подарък - интерактивната GIS базирана платформа, с мобилно приложение https://fishmap.online/, което осигурява максимално полезна информация и карти за най-добрите и най-популярните места за риболов, както от брега, така и с лодка, в трансграничния регион.
Продуктът е лесно достъпен и притежава интуитивна гъвкавост, като само за няколко минути участниците в брифинга успяха да визуализират и нанесат върху картите нови риболовни места. Основната идея е платформата да се развива само чрез авторска информация и снимки, като масивът непрекъснато се допълва и уголемява. Кристи Динка, представител на „Асоциация за устойчиво развитие – Слатина”, сподели полезна информация за изискванията на румънската гранична полиция, за цените на риболовните билети - откъде и как могат да се купят, какви са таксите за различните места, посещавани от риболовците в Румъния.
Участниците в заключителното събитие предложиха към платформата да се добави секция „Състезания“ – с актуална информация за календара на риболовната надпревара от двете страни на Дунав. В момента подобна информация се обменя/намира само в страницата с коментари. Риболовци от Русе разказаха, че все по-трудно опазват езерото Липник от набези на бракониери, като споделиха истински истории, но също така и добри социални практики. Те коментираха любопитни детайли по реализирането на 18-месечните усилия на партньорите, създали нови туристически продукти за устойчиво и безопасно използване на природното наследство и за щадящо развитието на природните ресурси в региона на Дунав.
Освен интерактивната GIS базирана платформа и мобилното приложение за риболовните маршрути по трансграничния проект бе създаден и българо – румънския фестивал "Любителски риболов по Дунав”, който партньорите имат амбицията да стане ежегоден. В резултат от 18-месечните усилия на бенефициентите е и маркетинговата стратегия за популяризиране на двата туристически продукта. Селектирани са нови подходи (стратегии) за информираност относно ползите от приктикуването на любителския риболов, както и неговите социални и икономически проекции в трансграничния българо-румънски регион. Важен резултат от дейностите са повишената екокултура и отговорността към опазването на природата от двете страни на Дунав.