ОИЦ-Русе пред медиите: Как ОПИК 2021 – 2027 ще помага за растежа и модернизацията на родния бизнес

 

90 проекта по ОП „Иновации и конкурентоспобност“  на обща стойност близо 100 млн. лева се изпълняват в област Русе от началото на настоящия програмен период  до 13 декември 2019 г. според ИСУН 2020. Безвъзмездната стойност е почти 60 млн. лева, а бенефициентите са 72, което означава, че някои фирми имат по повече от един проект. Това съобщи управителят на Областния информационен център - Русе Камелия Махакян пред представители на местните медии.

Важна подробност е, че 83 от тези проекти се реализират в Русе, 4 са в Сливо поле, 2 в Иваново и 1 в Бяла. В общините Борово, Ветово, Две могили и Ценово няма нито един проект по ОПИК 2014 – 2020. Диспропорциите между областния център и останалите общини е очевиден, така както са очевидни диспропорциите между регионите в страната.

При подготовката на ОПИК за следващия програмен период тази особеност е отчетена, а стремежът е регионалният дисбаланс в страната да бъде преодолян, коментира Камелия Махакян. В тази връзка предстои създаване на Национална стратегия за малки и средни предприятия (МСП), която ще има 6 приоритетни направления: предприемачество, достъп до пазари, до финансиране, дигитализация и умения, по-добра регулация на бизнес средата и околна среда. Изпълнител е Прайс Уотърхаус Купърс (PwC) България по поръчка на Министерството на икономиката. Тяхно проучване  за икономиката, иновациите, енергийната ефективност, инвестициите, заетостта, структурата на населението и научно-развойната дейност, за периода 2007 – 2017 г.,  потвърждава междурегионалния дисбаланс в страната и изоставането на България от средното европейско ниво.

Как се предвижда чрез ОПИК 2021 – 2027 преодоляването на тези проблеми, запозна представителите на медиите управителят на ОИЦ. Според идентифицираните предизвикателства програмата ще бъде насочена към следните приоритети: засилване на капацитета за научни изследвания и иновации, внедряване на модерни технологии, дигитализация и дигитална свързаност, засилване на растежа и конкурентоспобността на МСП, насърчаване на мерките за енергийна ефективност и намаляване на парниковите газове, развиване на устойчиви ВЕИ, насърчаване на прехода към кръгова икономика и подобряване на ресурсната ефективност. Медиите бяха запознати още с мерките, които ще подкрепят различните приоритети.