Европейски възможности за образование и обучение 2020

Близо 80 представители на образователни и обучителни институции и организации, общински служители и медии присъстваха на провелата се информационна среща „Европейски средства за образованието 2020“, организирана от Областен информационен център – Добрич (ОИЦ-Добрич), в партньорство с Община град Добрич.

Експертите от Центъра за развитие на човешките ресурси, София, Националната агенция за България по администриране на Програма „Еразъм+” представиха възможностите за кандидатстване по Ключова дейност 1 и 2 в секторите „Училищно образование“ и „Професионално образование и обучение“.

По ключова дейност 1: Образователна мобилност за граждани“, училищата като допустими кандидати могат да подадат проектни предложения за мобилност на учители и друг училищен персонал. Образователната мобилност за учителите включва участие в структурирани курсове или обучения в чужбина; периоди на наблюдение в партньорско училище или друга организация, работеща в сферата на училищното образование и преподаване в партньорски европейски училища. Чрез програма Еразъм+, професионалните гимназии и центровете за професионално обучение също имат възможност да получат финансиране за мобилност на учители, ученици и обучители, с което да подкрепят професионално развитие на участниците под формата на стаж или период на наблюдение в предприятие или друга организация в сферата на професионалното образование и обучение. Планираните проектни дейности и по двата сектора могат да бъдат с продължителност между 12 и 24 месеца. Проектите могат да се подават електронно до 05 февруари 2020 г., до 13:00 часа (българско време).

По Ключова дейност 2 „Стратегически партньорства“, сектор „Училищно образование“ ще се финансират партньорства в областта на училищното и предучилищното образование за обмен с други училища от програмните държави по Програма „Еразъм+“. С мобилността на учениците и персонала си, образователните институции ще увеличат организационния си капацитет и ще повишат възможностите си за работа по международни проекти. Стратегическите партньорства трябва да включват от две до шест броя училищни институции, като финансирането е в размер до 16 500 евро на година. Програмата финансира и партньорства за обмен на добри практики и подкрепа на иновациите. Чрез тях има възможност да развие и укрепи капацитета, да се повиши способността им за работа на международно ниво чрез споделяне на идеи, методи и добри практики. Ще се финансират проекти за разработване на интелектуални продукти и/или разпространение на новаторски или съществуващи иновативни идеи. Партньорствата трябва да включват най-малко три партньорски организации от три различни програмни държави  и да бъдат с продължителност между 12 и 36 месеца. Максималното финансиране е 150 000 евро на година. Проектните предложения ще се приемат до 21 март 2020 г., до 13:00 часа (българско време).

По покана на екипа на ОИЦ-Добрич представители на Финансовата гимназия „Васил Левски“ и Професионалната гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Георги Павлов“ гр. Добрич споделиха с присъстващите своя опит в разработването и изпълнението на проекти по програма Еразъм+. Д-р Светла Димитрова Тодорова – директор на ветеринарната гимназия, презентира проект „Насърчаване на предприемачеството сред младите хора чрез управление на учебна компания на европейско равнище на обучение” по Ключова дейност 1, сектор „Професионално образование и обучение”. С изпълнението на проекта се цели създаване на европейско партньорство между училища, предлагащи добри практики на обучение по предприемачество, осъществяване на обмен на добри практики, придобиване на нови знания, умения и компетентности, създаване на международна учебна компания, която да продължи дейността си и след приключване на проекта и др. Като част от дейностите по проекта са проведени срещи за споделяне на добри практики и системи на преподаването на предприемачество; информационни събития на различни теми; уъркшопове за работа в екип и мотивация в България, Румъния, Белгия, Италия и Норвегия.

Проектът „Бизнес и професионални умения за млади български икономисти“ бе представен от Милена Николова и Снежина Вутова, преподаватели в ФСГ „Васил Левски“. Основните цели на проекта са осъществяване на Европейския план за развитие на гимназията за интернационализация и модернизация, повишаване квалификацията на учителите и учениците чрез надграждане и прилагане на специфични професионални знания и умения в реални производствени условия. Чрез него е проведена професионална подготовка на преподаватели и мобилност на 20 ученика в реална работна среда в Испания и Ирландия.

В помощ на потенциалните кандидати, експертите дадоха практически насоки за разработването на успешно проектно предложение и избягване на често срещани  грешки. Обсъдени бяха финансовите изисквания, допустимост на идеите, изпълнение на дейности и работа с партньори по обявените покани. Присъстващите активно участваха в дискусията и изявиха желание за участие в следващи такива срещи.

 

ОИЦ – Добрич  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд

 

Областен информационен център – Добрич

Тел.: +359 58 602 758

E-mail: oic_dobrich@abv.bg

Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrch/

www.eufunds.bg