На 22.01.2020 г. в заседателната зала на община Добричка се проведе работна среща по проект ROBG 456 "Хършова-Добричка, заедно по красивия път на устойчивото развитие чрез трансгранична култура", финансиран по програма ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България, в рамките на приоритетна ос 2 „Зелен регион". Проектът е на стойност 1 410 770 евро и се изпълнява в партньорство между община Добричка и град Хършова, Румъния. Период на изпълнение: 12.09.2018 г. - 11.09.2021 г.
Целта на срещата бе да се идентифицират природните и културни забележителности, намиращи се на територията на община Добричка, които да бъдат включени в стратегия и в общи маршрути, които се разработват в рамките на проекта. Участие в срещата взеха кметове, общински съветници и служители, експерт от Областен информационен център-Добрич, представители на Регионален исторически музей - Добрич и изпълнители по проекта.
Галина Митева, координатор проект, откри срещата с представяне на целите и дейностите на транснационалния проект. С изпълнението му се цели да се съживи трансграничния регион, като се стимулира туризма и същевременно се допринесе за опазването на културното наследство на историческата област, в която съществуват двете нации (Румъния и България). Със средствата по проекта е извършен ремонт на сградите на читалищата в с.Ловчанци и в с.Черна, ще бъде закупено обзавеждане, климатици, озвучителна и осветителна техника, компютри в двете читалища, сценични и прозоречни завеси в читалището в с.Черна и две мобилни сцени.
Ще бъдe разработена обща Стратегия за културен туризъм, която ще обхване територията на областите Констанца и Добрич, с акцент върху културните забележителности на Хършова и Добричка. В нея ще бъдат предложени 4 общи маршрута с различна тематика, популяризирането на които се предвижда както чрез цветна брошура от 100 страници в тираж от 1500 броя, така и чрез сайта на проекта. Времевият обхват на стратегията е 10 години. По този начин нейното изпълнение е част от устойчивостта на проекта, който в момента община Добричка реализира и създава предпоставки общината да получи обосновани предложения, които да превърне в следващи проекти, подкрепящи местната културна и териториална идентичност.
За популяризиране на общия туристически продукт на партньорите ще бъдат обучени 20 екскурзовода, които ще познават и предлагат 4-те общи туристически маршрута. Също така е планирано да бъдат сключени договори с туристически агенции за предлагане на маршрутите. Планирано е посещение на 250 участници от Хършова на събора в с.Дебрене и на 150 участници от Добричка на събора в гр. Хършова.
Представители на консултантите, разработващи „Общата стратегия за културен туризъм в трансграничния район Констанца – Добрич“ представиха методиката, по която ще се проучат и определят обектите за включване в стратегията.
Проведена беше дискусия с активното участие на присъстващите, по време на която бяха отправени различни предложения за включване в туристическите маршрути на исторически обекти, паметници и местности, също така и провеждане на фолклорни фестивали, демонстрации на традиции, обичаи и традиционни ястия. Обсъдени бяха и възможностите за изграждане на велосипедни и пешеходни туристически маршрути. Представител на Регионалния исторически музей – Добрич изказа готовността си да сътрудничи в набелязването на исторически и археологически обекти на територията на общината.
С успешното изпълнение на проекта ROBG 456 "Хършова-Добричка, заедно по красивия път на устойчивото развитие чрез трансгранична култура" ще се постигне устойчиво културно сътрудничество на общините Добричка и Хършова, провеждане на два фолклорни събора с международно участие, подобрен общ културен продукт и ще се създадат три туристически информационни офиса ( 2 на територията на община Добричка, един в Хършова).
ОИЦ – Добрич е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд
Областен информационен център – Добрич
Тел.: +359 58 602 758
E-mail: oic_dobrich@abv.bg
Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrch/