На тема „Актуални възможности за финансиране по Програма за развитие на селските райони през 2020 г.“ беше проведената информационна среща в сградата на община Добричка.
Инж. Геновева Друмева, управител на Областния информационен център – Добрич (ОИЦ-Добрич) откри събитието с кратка информация за настоящата година. Общо 15 мерки, с бюджет над 145 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. ще отворят прием през 2020 г. Вниманието на присъстващите бе насочено и към бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) и напредъка по разработването на Стратегическия план 2021-2027 г. Очаква се през лятото да започне разписване на мерките в Стратегическия план за новата обща селскостопанска политика, а в края на годината той да бъде готов с всички мерки по програмите.
Пред близо 50 общински служители, кметове и кметски наместници, Михаела Козовска, експерт в ОИЦ-Добрич представи мерките, които през тази година ще подкрепят развитието на селско стопанство и животновъдство, запазването на културния живот в селата и развитието на горските територии.
Разяснени бяха новостите в целевия прием за земеделски стопани в сектор „Животновъдство“ на подмерките 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“, 5.2 „Инвестиции за възстановяване на потенциала на земеделските земи и на селскостопанския производствен потенциал, нарушени от природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“ и 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ (ТПП). Четирите подмерки за 67 млн. евро са предвидени основно за развитие, модернизиране, превенция от болести и възстановяване на регистрирани животновъдни стопанства.
Интерес сред представителите на населените места в община Добричка предизвика, подмярка 7.6 „Проучване и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване на културното и природното наследство на селата“. С бюджет от над 12 млн. евро тя ще подкрепи проекти на местните поделения на вероизповеданията за запазване на духовния и културен живот, идентичност и традиции на населението в селските райони. В рамките на тази подмярка ще се предостави безвъзмездна финансова помощ (БФП) до 100 % за дейности за възстановяване, реставрация, ремонт и/или реконструкция на сгради с религиозно значение, в това число и подобряване на прилежащите пространства. Финансовата помощ за проект е до 300 хил. евро.
Очаквана е и подмярка 6.4.2 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности по Тематичната подпрограма за развитие на малки стопанства“, по която земеделските стопани ще имат възможност да развият неземеделски дейности като: занаятчийство, преработка и маркетинг на земеделски продукти в неземеделски, предоставяне на услуги (грижи за деца, възрастни хора, хора с увреждания, здравни услуги, счетоводство и одиторски услуги, услуги базирани на ИТ и др.), развитие на технологиите в областта на „зелената икономика“, включително на енергия от ВЕИ за собствено потребление и други. БФП от 5 000 до 70 000 евро могат да бъдат вложени в подобряване на недвижимо имущество, нови машини, съоръжения и оборудване, закупуване на ноу-хау, патенти права и лицензи, търговски марки и други. Съфинансирането е до 85%. Приемът е планиран през март – април 2020 г.
На края на срещата бе представен накратко и приема по новата Национална програма по пчеларство (НПП), която ще действа в периода 2020-2022 г. От 24 февруари ще се приемат документи в областните дирекции на ДФ „Земеделие” по постоянен адрес на физическото лице и по адресна регистрация на юридическо лице. Приемът ще продължи до 9 март 2020 г.
ОИЦ – Добрич, е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд.
Областен информационен център – Добрич
Тел.: +359 58 602 758
E-mail: oic_dobrich@abv.bg
Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrch/