С условията за кандидатстване по процедура „Стимулиране внедряването на иновации от съществуващи предприятия“ запозна Областният информационен център – Русе потенциални бенефициенти, днес в зала 1 на Областната администрация.
117 349 800 лева е общият бюджет на безвъзмездната финансова помощ (БФП) на процедурата, като основният ресурс е определен за микро, малки и средни предприятия. За големите компании са заделени само 19,5 млн. лева. Минималният размер на БФП за един проект е 100 000 лева, а максималният зависи от категорията на предприятието – за микро и малки е 500 000 лв, за средни – 750 000 лева, за големи – 1 млн. лева. Крайният срок за подаване на проектните предложения по процедурата е 16:30 часа на 30.04.2020 г.
Проектите, които ще бъдат подкрепени по процедурата, следва да водят до внедряване на продуктова иновация (стока или услуга) или до внедряване на иновация в бизнес процесите, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги, обясни по време на информационната среща експертът Диана Аврамова. Изтъкна и друго важно изискване – иновациите да попадат в приоритетните направления на тематичните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС).
Аврамова запозна аудиторията и с 3-те приложими режима на държавна/ минимална помощ по процедурата: „Регионална инвестиционна помощ“, „de minimis“, „Консултантски и помощни услуги в подкрепа на иновациите в полза на МСП“, като обърна внимание на спецификите на всеки от тях и на това от какво зависи изборът на режим.
В презентацията беше отделено внимание на изискванията за допустимост на кандидатите и на проектите, на допустимите инвестиции. Присъстващите представители на бизнеса бяха запознати с определенията за иновация, продуктова иновация и иновация в бизнес процесите. Аврамова коментира още кои случаи не се приемат за иновация, кои са допустимите разходи и кои не. Обърна внимание на приоритизирането на проектите, като подчерта, че за Северен централен район ще се дават допълнителни точки на проекти, които попадат в следните приоритетни области на ИСИС: мехатроника и чисти технологии; здравословен начин на живот и биотехнологии; информатика и ИКТ.
След края на презентацията участниците в срещата имаха възможност да коментират процедурата и да зададат своите въпроси. Всички получиха книжка с добри практики, издадена от ОИЦ-Русе, в която са представени 28 проекта от Русе и областта, получили европейско финансиране от различни програми, както и информация за процедурите, които през тази година предстоят да бъдат отворени за кандидатстване.