На 05.03.2020 г. се проведе заключителна пресконференция по проект „Подобряване на социалната инфраструктура в Община Кюстендил – гарант за устойчив модел за деинституционализация”, Договор № BG16RFOP001-5.001-0042-C01 за безвъзмездна финансова помощ по процедура „Подкрепа за деинституционализация на грижите за деца” на Оперативна програма „Региони в растеж” 2014 – 2020 г.
Изпълнението на проекта допринесе за подобряване на социалната инфраструктура в Община Кюстендил, предоставяща социални услуги в общността за деца и младежи съгласно Картата на резидентните услуги и Картата на услугите за подкрепа в общността и в семейна среда, чрез:
- Изграждане на Преходно жилище за деца от 15 до 18 г. с капацитет 8 души
Преходно жилище е форма на социална услуга за деца в риск, която ще предоставя подкрепа от специалисти – социален работник, психолог и трудотерапевт за придобиване на знания и практически умения за водене на относително самостоятелен начин на живот и подготовката им за включване в живота на общността.
- Създаване на Наблюдавано жилище за младежи от 18 до 21г. с капацитет 6 души
Наблюдавано жилище е форма на социална услуга за младежи от 18 до 21 годишна възраст, които са били настанени извън семейството – приемно семейство, социална услуга от резидентен тип и др. Подкрепата на младежите от специалисти ще се осъществява извън услугата чрез психологически, социални, правни и трудови консултации.
- Разширяване на дейността на съществуващ Дневен център за деца с увреждания чрез включване на дейности за Център за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ)
Дневен център е форма за подкрепа на деца и младежи с трайни увреждания, в който се създават условия за обслужване, отговарящи на ежедневните и рехабилитационните им потребности, както и на потребностите от организация на свободното време. Потребителите се подпомагат от професионалисти – социален работник, педагог, психолог, логопед и кинезитерапевт с цел социално включване и превенция на настаняването им в специализирана институция. С включването на дейности за ЦСРИ потребителите (децата и техните семейства) ще получат почасова подкрепа, свързана с извършване на рехабилитация и социални и психологически консултации, съдействие за професионално ориентиране и реализация, възстановяване на умения за водене на самостоятелен живот, изготвяне и осъществяване на индивидуални програми за социално включване.
Продължителност на проекта: от 09.01.2018 г. до 10.03.2020 г. (24 месеца).
Обща стойност на проекта: 515 000 лв., от които 437 750,02 финансирани от ЕФРР и 77 249,98 лв. национално съфинансиране.
Областен информационен център - Кюстендил е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.