НАД 400 УЧАСТНИЦИ В УЕБИНАРА НА ОИЦ-РУСЕ ЗА „ТРАНСНАЦИОНАЛНИ ПАРТНЬОРСТВА“

Над 400 души проследиха уебинара на Областен информационен център – Русе, днес на тема „Възможност за кандидатстване по процедура „Транснационални партньорства на ОП „Развитие на човеките ресурси 2014 – 2020“.

Онлайн представянето, чрез фейсбук страницата на центъра, направи експертът Диана Аврамова. Тя запозна участниците с целите на процедурата, с условията за  кандидатстване, документите, които се изискват при подаване на проектното предложение, както и с формуляра в ИСУН 2020, чрез който се кандидатства.  

Целта на процедурата „Транснационални партньорства“ е трансфериране и въвеждане на социални иновации, добри практики, партньорски подходи за намиране на решения за общи проблеми, изграждане на специфични умения за партньорство и др, обясни Аврамова. Допустими кандидати са физически и юридически лица и техните обединения, вкл. публични институции и организации. Партньорството е задължително, като поне един от партньорите трябва да е от друга страна–членка на ЕС. Българските партньори трябва да отговарят на същите изисквания като за кандидатите.

Всяко проектно предложение трябва да бъде обвързано с един или повече инвестиционни приоритета, като всеки инвестиционен приоритет се характеризира с конкретни допустими кандидати/партньори, специфична цел и целева група, като тяхното съответствие е условие да допустимост, подчерта експертът на ОИЦ. Обясни какво се разбира под социална иновация, както и сферите на обмен в какви области могат да бъдат: пазар на труда, качество на работните места, социално включване и борбата с бедността, здравеопазване, равни възможности и недискриминация, условията на труд или изграждането на административен капацитет в тези области.

Диана Аврамова обърна внимание на участниците и на задължителните дейности, без които проектът ще бъде отхвърлен от оценителната комисия. Запозна ги с допустимите и недопустими разходи, с критериите за оценка. В края на презентацията отговори на възникнали въпроси.

Общият бюджет на процедурата е над 15 млн. лева. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект е 50 хил. лева, а максималният – 150 хил. лева. Крайният срок за кандидатстване е 15 май 2020 г., 17:30 часа.