Създадената по проект "Подобряване на мобилността на работещи и безработни" мрежа MOWEUP обединява заинтересовани организации от петнадесетте области на трансграничния регион Румъния - България: Констанца, Кълараш, Гюргево, Телеоман, Олт, Долж, Мехединци, Добрич, Силистра, Русе, Велико Търново, Плевен, Враца, Монтана и Видин.
След подаване на заявление, достъпно на платформата на проекта, организациите, станали членове на мрежата имат възможността безплатно да популяризират постигнатите резултати от свои проекти. Това могат да са материали за обучения, изследвания, проучвания, анализи и друга специализирана информация, които могат да доведат до подобряване на уменията на безработни; хора, търсещи работа, или инициативи, насърчаващи заетостта. До момента участват 67 организации, разработили продукти по програми на ЕС, които подпомагат трудовата мобилност и заетост в трансграничния регион. Публикуваната на румънски и/или български език информация е свободна за достъп от физически лица, работодатели, доставчици на услуги и други посетители, след регистрация в платформата.
В рамките на проект MOWE UP са направени две проучвания на територията на петнадесетте области, свързани с квалификацията и трудовата заетост. В доклада от проучването “Светът на кариерните възможности и работните места в трансграничния регион Румъния - България” са разгледани основните сектори на икономиката, които могат да стимулират работната сила към мобилност. Предоставена е информация за европейския портал за трудова мобилност - EURES и онлайн платформата Europass, предоставяща стандартизирани документи и позволяваща на европейците да представят своите умения и квалификация по един и същи начин в страните от ЕС. В проучването са представени и десет основни професии и изискванията за заемане на длъжности в тези професии; както и обобщение на действащите програми, инициативи, стратегии и мерки в помощ на намаляване нивото на безработицата и насърчаване на трудовата заетост и мобилност в региона. Във второто изследване “Светът на уменията и подобряване на професионалното обучение в трансграничния регион Румъния - България” са изложени потенциалните възможности за придобиване и подобряване на уменията на безработните и търсещи работа хора като идентифицира наличните форми и теми на обучения, които могат да стимулират трудовата мобилност и заетост в региона.
Платформата http://www.moweup.eu дава възможност на работещи и търсещи работа (вкл. младежи) да си направят самооценка чрез три инструмента: Инструмент за самооценка на личността (личните качества), Инструмент за самооценка на индивидуалните интереси и Инструмент за самооценка на умения и знания. Вследствие от анализираните резултати потребителите ще получат препоръки за подходяща кариера и работно място.
Във видеоматериали, качени на платформата, български и румънски граждани споделят практическа информация за основните дейности, отговорности, умения, компетенции и възможности за развитие за десетте най-търсени професии в трансграничния регион Румъния – България. Полезни видео съвети пък помагат при подготовката за кандидатстване за работа - изготвяне на автобиография (CV) и представяне по време на интервю за работа.
В секция „Библиотека“ са поместени помощни материали за обучения, изследвания, проучвания, анализи, специализирана информация, полезни връзки към уеб сайтове, разработени по програми на Европейския съюз.
Проектът „Подобряване на мобилността на работещи и безработни”, e-MS код: ROBG-170“, приключен успешно през 2019 г. e съфинансиран от Европейския Съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие в рамките на Програмата Interreg V-A Румъния-България. Водещ партньор e Търговско-промишлена палата – Добрич в България, с партньори Европейски институт по културен туризъм ЕВРИКА - Добрич и Камара за търговия, индустрия, навигация и земеделие – Констанца в Румъния.
ОИЦ – Добрич е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд
Областен информационен център – Добрич
Тел.: +359 58 602 758
E-mail: oic_dobrich@abv.bg
Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrch/