ОИЦ-РУСЕ ДОМАКИН НА ЗАКЛЮЧИТЕЛНАТА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ ПО ПРОЕКТ „СЪДЕБНАТА РЕФОРМА ПОД ЛУПА“

Областният информационен център – Русе беше домакин на заключителната пресконференция по проект „Съдебната реформа под лупа“ , финансиран по ОП „Добро управление“. 

Бенефициентът, Сдружение „Център Динамика“, в партньорство с Районен съд – Русе и  с Клуб „Отворено общество“ – Русе в рамките на 17 месеца работиха в посока прилагане на граждански контрол върху реформата в съдебната система и повишаване на прозрачността върху гражданските дела. 

„Приключваме проекта с няколко полезни доклада с конкретни препоръки и мерки към Районен съд – Русе. В резултат изработихме и съдът внедри практически указания и образци на документи, които да гарантират на гражданите от уязвимите групи ефективен достъп до правосъдие. Те са свързани със случаите на домашно насилие и защита на интересите  на непълнолетните, вкл. материални“, коментира пред медиите ръководителят на проекта Деана Димова. 

След анкетиране на граждани, НПО, бизнес организации и служители на съда е изработен механизъм за обратна връзка и оценка на дейността на институцията и конкретни препоръки за повишаване на гражданското наблюдение на съда и на прозрачността в работата му. От особено значение за правилната оценка и ефективните предложения е гражданското наблюдение на няколко вида граждански дела в Районния съд в периода май 2019 – юни 2020 г. Обучени са трима граждански наблюдатели, които през тези 12 месеца са присъствали на 1086 дела във връзка с домашно насилие, обществен ред  и бракоразводни дела.

В рамките на проекта партньорът Клуб „Отворено общество“ въз основа на медиен мониторинг  е изготвил медийна стратегия и предложения на конкретни мерки за популяризиране на дейността на РС-Русе в интерес на гражданите и с цел обективно отразяване на дейността му и подобряване на имиджа му.

По проекта са проучени и добри практики в работата на съда у нас и в ЕС и е направен доклад с препоръки. Въвеждане на едногодишна психологическа, респективно психотерапевтична работа с детето и родителите, създаване на Център по медиация към РС -Русе, информационни сесии за родители, които са в конфликт, разпространение на концепцията „споделено родителство“ са само малка част от препоръките.

Две кръгли маси и тематични лекции с ученици са част от средствата за популяризиране на работата на съдебната институция, на проекта и неговите резултати. Проектът   приключва на 18 юли 2020 г., след като заради COVID 19 беше удължен с един месец.  Стойността му е 98 124,18 лева