Международно сътрудничество за създаване на достъпно културно наследство за хора със зрителни нарушения

Успешно завърши тренировъчният модул „Друг начин – нов подход“, по проект “Anotherway”(„По друг начин”), по който Регионалния исторически музей-Добрич е партньор. Над 40 участника от Италия, България, Испания и Кипър, с различни умения и квалификация се включиха в обучителния процес, целящ да постави теоретичните основи при създаването на туристически маршрути по метода “Anotherway”.

Целта е този иновативен метод да подпомогне незрящите при структурирането на сетивен път, като се използват всички сетива, освен зрението. Чрез допир, слух и вкус, заобикалящата действителност се преразказва чрез метафори и прилики, и по този начин се улеснява възприемането на действителността. На този принцип се изграждат мултисензорни туристически маршрути за хора със зрителни увреждания, но също така достъпни и за зрящите.

По време на обучението всяка работна група проучва детайлно своята територия, култура и идентичност, очертава специфичните характеристики и елементи, и включва в работата си различни аромати, звуци, материали и храни. Целта е да бъдат разработени общо 12 туристически маршрута, по три за всяка една от страните участнички по проекта – Италия, България, Кипър и Испания. Маршрутите ще бъдат събрани в наръчник, който ще е достъпен онлайн на езиците на страните партньори, и ще го има наличен и като звуков файл. Идеята е тази методика да достигне до възможно най-много хора за да бъде използвана при подобряване на качеството на живот на незрящи. В следващите месеци предстои реализирането и практическото тестване на маршрутите по метода „Anotherway“.

Проектът “Anotherway” се осъществява от Средиземноморска асоциация за местно развитие (Италия) в партньорство с Регионален исторически музей – Добрич, Асоциация “Las Ninas del Tul” (Испания), Културна асоциация “Acpelia” (Кипър) и Италиански тифлотехнически център (Италия). Целта на проекта е културното наследство да се направи достъпно за хора с различен социален статус, да се създадат от тях емоционални преживявания и спомени, като се задейства целия наличен сетивен регистър с подходящи техники и методи. Общата стойност на проектните дейности е 149 414 евро, осигурени от програма Еразъм+, KA2 „Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики“. Продължителността му е 24 месеца и е планиран е да приключи през септември 2021 г.

Задачите, реализирани по време на обучението от българската група са достъпни в първия бюлетин по проекта на следният линк: http://www.dobrichmuseum.bg/index.php/bg/novini/28-news/422-anotherway.

 

ОИЦ – Добрич,  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд.

 

Областен информационен център - Добрич

Тел: 058 603527

e-mail: oic_dobrich@abv.bg

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/oic.dobrch/

гр. Добрич