На 17 юли 2020 г. Областен информационен център – Ловеч проведе пресконференция с медии за популяризиране на предстоящи „Дни на отворени врати“ и „Открити приемни“ в общините, посветени на дейността на Областният център в подкрепа на бизнеса и земеделските производители от областта, които могат да получат информация от експертите на Центъра относно възможности за европейско финансиране, кандидатстване по отворени процедури и управление и отчитане на проекти в системата ИСУН 2020.
Пред представителите на местни и национални медии екипът на ОИЦ- Ловеч анонсира, че планира да проведе поредица от „Дни на отворените врати“ в периода 21-23 юли 2020 г. (вторник, сряда и четвъртък), на които да предоставя информация и експертиза в подкрепа на бизнеса за кандидатстване, управление и отчитане на проекти по обявените от Управляващия орган (УО) на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) две процедури за преодоляване на последиците от пандемията COVID19, насочени съответно към микро, малки и средни предприятия. Представителите на микро и малки предприятия са поканени във всеки един от трите дни (21,22,23 юли) от 10.00 до 12.00 ч. да се запознаят с Ръководството и Инструкцията, публикувани от Управляващия орган на ОПИК относно разходването на безвъзмездната финансова помощ (БФП) и електронното отчитане на проектите си в системата ИСУН2020, както и да зададат своите въпроси, ако има такива, относно допустимостта на разходите, прикачването на разходооправдателните документи в системата и др. Поканени за участие в „Дните на отворените врати са всички, представители на микро и малкия бизнес от областта, които имат спечелени проекти и сключени договори за БФП по процедура BG16RFOP002-2.073 „Подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“. За представителите на медиите беше интересно да научат, че в национален мащаб по процедурата са подадени 27 623 проектни предложения на обща стойност 225 331 918,17 лв. Вече са проведени шест оценителни сесии от по хиляда проектни предложения всяка, от които са одобрени за финансиране 4924 проекта на обща стойност 41 256 687,25 лв. Съгласно информация на УО на ОПИК към 15 юли 2020 г. вече са сключени договори с общо 2630 микро и малки предприятия в страната и по тях са изплатени общо 22 101 650,97 лв. За област Ловеч, съгласно системата ИСУН 2020, към 15 юли са сключени общо 13 договора за БФП с микро и малки предприятия на обща стойност 122 157 лв. От тях, в община Ловеч, към момента са сключени 5 договора на стойност 47 900 лв. БФП, в община Троян са 3 договора на обща стойност 24 257 лв., в община Луковит са 4 договора на стойност 40 000 лв. и в община Ябланица е един договор на стойност 10 000 лв.
За представителите на средните предприятия в региона екипът на Областен информационен център - Ловеч е подготвил презентация за запознаване с Условията за кандидатстване и изпълнение по процедура BG16RFOP002-2.077 „Подкрепа за средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“, по която те могат да кандидатстват до 24 август 2020 г., 16:30 часа. Целта на процедурата е осигуряване на оперативен капитал за българските средни предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 200 000 000 лева. Различното при това кандидатстване е, че средните предприятия ще се конкурират помежду си в сектори на икономическа дейност, съгласно КИД-2008 въз основа на статистически данни за броя на средните предприятия в страната. Най-голям финансов ресурс е заделен от УО за сектор „C ПРЕРАБОТВАЩА ПРОМИШЛЕНОСТ“ – 72 500 000 лв.
Средствата следва да бъдат използвани за покриване на текущите нужди на кандидатите и извършване на разходи за суровини, материали, горива, труд и други, чиято стойност се калкулира в стойността на произведената продукция (се влага в производство), разходи за външни услуги (вкл. режийни разходи – наем, електрическа енергия, вода и др.), разходи за брутна работна заплата на персонал и разходи за осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя по трудови договори, които са сключени преди 01.07.2020 г.
Подаването на проектното предложение и по тази процедура ще се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на опростен уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на валиден Квалифициран електронен подпис (КЕП). Представителите могат да използват експертизата на екипа на Областен информационен център – Ловеч както по отношение на въпроси, свързани с допустимостта на разходите, така и относно подаването на електронно базираният формуляр в системата ИСУН 2020, прикачването на допълнително изискуемите документи и подпечатването с валиден КЕП на проектното предложение.
В периода 27 юли – 7 август, ОИЦ-Ловеч планира да проведе и осем „Открити приемни“ в осемте общини от област Ловеч, посветени на актуалните и предстоящи до края на годината възможности за кандидатстване по оперативните програми и Програмата за развитие на селските райони.
ОИЦ – Ловеч е част от Мрежата от 28 информационни центрове за популяризиране на политиката на ЕСИФ в Р България.
За допълнителна информация:
Име на служител: Росица Кривирадева
Длъжност: Екперт „Комуникация, информация и логистика“
Тел.: 068 604 297; e-mail: oic.lovetch@gmail.com