РУСЕНСКАТА „ЕКОН – 91“ ПРЕДСТАВИ РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ПРОЕКТА СИ ЗА РЕСУРСНА ЕФЕКТИВНОСТ ПО ОПИК

Иновативни технологични методи за ресурсна ефективност и ефикасност на производствените процеси и оползотворяване на генерираните отпадъци в завода си за пенолатексови матраци в Бяла представи на заключителна пресконференция днес в русенския си офис фирма „ЕКОН-91“.  Иновацията е реализирана по  проект „По-ефективно използване на ресурсите в ЕКОН-91“ , финансиран от ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020. 

По проекта са закупени и внедрени два робота, които пълнят във форми пенолатексовите ядра и след това ги вадят. Пълната автоматизация осигурява точно спазване на технологията и елиминира човешките грешки.  Резултатът е по-добро качество и сериозно намаляване на брака,  коментира Зорница Цонева, която представи конкурентните предимства на „ЕКОН-91“ след въвеждане на новото оборудване.

По проекта  е закупена и машина за смилане и рециклиране на технологичния отпадък. Уникалното е, че тя раздробява латекса на еднакви частици и след последващо слепване и вулканизация, се получават матраци от по-нисък клас, но с по-голяма твърдост и издръжливост. Почти 100-процентното повторно използване на отпадъците ще пести от 10 до 15 %  суровини, но има и допълнителен икономически ефект.

По проекта е внедрена и система за пречистване на отпадъчната производствена вода чрез флотация и нейната повторна употреба в производството. Водата е важен компонент в производството, а иновативното пречиствателно съоръжение ще пести 35 – 40% от този ресурс. Освен това има и директен екологичен ефект, защото до сега отпадните води са се вливали директно в градската пречиствателна станция.  

Като цяло реализираният проект повишава конкурентоспособността на дружеството, а въведената технология е иновативна за България. С цел популяризиране на резултатите от нея „ЕКОН -91“ проведе и кръгла маса със заинтересовани страни.

Инвестицията е на обща стойност 2 442 950 лева, от които безвъзмездната финансова помощ е 1 414 499,52 лева. Финансирането от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) е 1 202 324,59 лева, националните средства са 212 174,93 лева, а съфинансирането от страната на бенефициента е 1 028 450,48 лева.

От компанията коментираха, че тъй като 67 % от производството им на матраци е за износ, в резултат на епидемията от COVID-19 имат сериозен спад в производството и продажбите, особено през месеците април и май. Дружеството кандидатства за финансова безвъзмездна помощ по процедурата „Подкрепа за средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19.