Асоциацията на дунавските общини “Дунав”е партньор по транснационалния проект “Жив Дунавски Лимес” (Living Danube Limes). Неговата цел е свързването, съживяването, изследването, запазването и открояването на римския Дунавски лимес като транснационално културно наследство от огромно значение и създаване на солидна основа за превръщането му в бъдещ Европейски културен маршрут.
В рамките на проекта ще бъде реконструиран с римски реплики на инструменти римски дунавски кораб от 4-ти век сл. н.е. През 2022 г. корабът ще плава по целия Дунав с международен екипаж на борда, за да подчертае свързващия характер на римския Дунавски лимес. След края на проекта корабът ще бъде на разположение на всеки пилотен обект на проекта в продължение на една година, за да служи за привличане и на по-нататъшни инвестиции.
Проектът “Жив Дунавски Лимес”, чието пълно наименование е “Валоризация на културното наследство и подсилване на устойчивия туризъм чрез съживяване на общото наследство на Дунавския лимес като основа за културен маршрут”, е с общ бюджет 3,2 млн. евро и се финансира от Програмата за транснационално сътрудничество „Дунав“ 2014-2020 г. В него са включени 19 партньори, университети, публични и частни организации, от 10 дунавски държави. Освен това има 27 асоциирани стратегически партньори с капацитет и компетенции в областта на археологията, друвната истроия, архитектурата, виртуалната реалност, музейното дело, туризма, опазването на културното наследство и живата история. Проектът е с обхват от извора до делтата на реката Дунав и с продължителност 30 месеца. Ще приключи в края на 2022 г.
Проектът предвижда на избрани пилотни обекти да се приложи неивазивна археологическа геопроспекция, за да бъдат отстранени пропуски в научните изследвания. Ще бъде създадено приложение “Жив Дунавски Лимес” - археологически и исторически каталог на Дунавския регион. В него ще бъде добавена виртуална и разширена реалност на оригиналната инфраструктура от римския лимес. Транснационален музеен клъстер ще допринесе за общото представане на римското наследство. Проектът ще открои 8 национални пилотни обекта, за които ще бъдат направени възстановки и семинари на исторечска тематика. Реконструираният римски кораб, който в края на проекта ще плава от Германия до Черно море, ще спира на всеки пилотен обект, където ще се проевждат фестивали на живата история, а това ще позволи широка обществена популярност.
Проектът подкрепя номинацията на ЮНЕСКО за световното наследство на целия Дунавски лимес, като се фокусира специално върху процеса на номиниране за Хърватия, Сърбия, Румъния и България.