С шест месеца е удължен проект на Община Павликени за предоставяне на патронажна грижа на възрастни хора и хора с увреждания. Това става възможно, след като кметът на общината инж. Емануил Манолов подписа допълнително споразумение към договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020. С удължаването ще се отговори на нуждите на населението на община Павликени от предоставяне на услуги в домашна среда.
Продължението на проекта BG05M9OP001-2.103-0087-C01 „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания в община Павликени” започва считано от 2 декември. Стойността на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 86 798 лв., като финансирането от ЕС чрез Европейския социален фонд е 73 779 лв., а националното финансиране – 13 019 лв.
Общата цел на проекта e подобряване на качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора чрез осигуряване на мрежа от услуги в домашна среда и изграждане на подходящ (материален и кадрови) капацитет за предоставянето им. Специфичната цел е изграждане на модел за патронажни грижи за възрастни хора и хора с увреждания, вкл. с хронични заболявания и трайни увреждания, с цел осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в техните домове. Заложените в проектното предложение дейности са насочени, както към постигане на високо качество на предоставяните на целевата група услуги, така и създаване на добри практики за предоставяне на иновативни здравни и социални услуги под формата на патронажна грижа.
Целеви групи по проекта са възрастни хора над 65-годишна възраст, с ограничения или невъзможност за самообслужване и хора с увреждания и техните семейства. С удължаването на проекта минимум 79 потребители ще получават интегрирани социално-здравни услуги в домашна среда. За ползване на услугата патронажна грижа по проекта няма да се заплаща месечна потребителска такса. Всеки потребител може да получи услуги до 2 часа дневно през следващата половин година, които ще се предоставят от екип, обучен по проекта - медицински специалисти, социални асистенти и психолог.
Медицинските специалисти ще оказват индивидуализирана подкрепа за лицата от целевата група чрез предоставяне в домашна среда на комплексна, квалифицирана здравна помощ, с цел постигане на независимост на възрастните хора и хората с увреждания и подобряване на достъпа им до социално-здравни услуги - профилактика и консултиране, грижи за физическото и социално здраве на потребителите, медицински грижи и манипулации в домашна среда, провеждане на назначени лечения и др. Социалните асистенти ще помагат за поддържане на личната хигиена, физическа подкрепа, хигиена в помещението, закупуване на хранителни продукти и вещи от първа необходимост, съдействие за организация на свободното време, административна помощ и др. според индивидуалните потребности на ползвателя на услугата. Психологът пък осигурява психологическа подкрепа в домашна среда на потребители и техните семейства за справяне със състояние на заболяване, социална изолация, невъзможност за самообслужване и др.