Онлайн събитие за инструмента Интегрирани териториални инвестиции проведе ОИЦ-Видин
В следващия програмен период Видин, заедно с Плевен ще са двигатели на растеж в Северозападния район, като градски клъстер по Оперативна програма „Развитие на регионите“ (ОПРР). Те ще имат много по-голямо финансиране, спрямо досегашните два периода. Затова е много важно да се подготвят и защитят смислени проекти от бенефициентите в област Видин, които да водят до икономически растеж, заяви по време на онлайн събитие на ОИЦ-Видин за прилагането на новия регионален подход в България през програмен период 2021 – 2027 г. и изпълнението на Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) управителят на Центъра Мариела Савкова.
Тя посочи, че поне 30% от средствата във всеки клъстер ще бъдат заделени за участие на градските общини в концепции за ИТИ на ниво регион за планиране в рамките на изпълнение на ПО2 на ОПРР. При тази форма на подкрепа финансирането се отпуска от различни фондове и/или програми в подкрепа на изпълнението на стратегии за териториално и местно развитие за насърчаване на развитието на регионите от ниво 2. Целта на подхода е развитие на модел на партньорство между местните власти и другите заинтересовани страни (представители на бизнеса и гражданското общество) които, водени от обща цел вместо в условия на конкуренция за достъп до финансиране, работят съвместно за разрешаването на общи проблеми или оползотворяване на потенциалите за развитие на конкретна територия, без да са водещи административните граници на отделните териториални единици.
Широките възможности за местно развитие, чрез партньорства, които предлага инструмента ИТИ дават възможност за интегрирана проектна активност с цел развитие, на всички потенциални бенефициенти в област Видин: държавни органи, областна администрация и общински власти; бизнес; представители на гражданското общество - НПО, организации на работодатели, синдикати, фондации; научна общност; други заинтересовани страни на местно ниво.
Мариела Савкова запозна участниците в онлайн събитието и с видовете ИТИ, изискванията към партньорствата, индикативното разпределение на бюджета, новата роля на Регионалния съвет за развитие на СЗР, функциите на ОИЦ-Видин при реализацията на новия подход (чрез Звената за медиция и публични консултации), както и ПО 1 на ОПРР.
Тя представи добри практики, които могат да се реализират чрез инструмента ИТИ:
1). Преобразуване на стари производствени бази в действащи икономически субекти, чрез рехабитация на съществуващата инфраструктура, изграждане на нови производства, включването на науката в интегрираната концепция;
2). Неоползотворени пространства, които да се използват за подобряване на физическата активност на населението, рекреационни мерки или туристическа атрактивност на региона, насочени към територията и населението на няколко общини, като се финансира регенерация на площите и превръщането им в паркови пространства и/или спортна инфраструктура, генерираща приходи;
3). Концепция за ИТИ за подобряване на здравното обслужване на населението, която да включва проекти за подобряване на здравна инфраструктура или меки мерки за здравните работници, съчетани с мерки за осигуряване на свързаност и достъп на населението до съответните здравни обекти, осигуряване на хосписи, мерки за подобряване на здравната култура на маргинализирани групи, меки мерки за обмяна на опит или провеждане на публични кампании по здравни въпроси;
4). Във фокуса на концепция за ИТИ може да бъде поставена и територията на една или няколко пътни отсечки, подобряващи градско-селските връзки и насърчаващи трудовата мобилност, като осигуряват свързаност и достъпност на населението от по-малките населени места до по-големи административни или икономически центрове;
5). Концепции за ИТИ, свързани със специфичен потенциал на територията на няколко общини с големи горски територии, могат да включват от една страна мерки за насърчаване на туризма (екопътеки, обозначаване на планински туристически маршрути, велотрасета, обновяване на високопланински хижи), а от друга страна – мерки за оползотворяване на икономическия потенциал на горите и опазване на околната среда чрез подпомагане на местни предприятия.
Мариела Савкова увери, че екипът на Областен информационен център ще съдейства на всички местни бенефициенти и ще спомага активно за изграждане на успешни партньорства за изпълнението на Интегрираните териториални инвестиции в област Видин.
Областен информационен център–Видин е част от националната мрежа от 27 информационни центрове за популяризиране на Eвропейските структурни и инвестиционни фондове, регламентирана от Закона за управление на средствата от Eвропейските структурни и инвестиционни фондове. Центърът функционира в рамките на проект на община Видин, финансиран от Оперативна програма „Добро управление” 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
За допълнителна информация:
Цветомир Ценков
Експерт „Комуникация, информация и логистика”
Тел: 0879 949 201
E-mail: ts.tsenkov@eufunds.bg
Прикачен файл | Size |
---|---|
Презентация ОПРР ПО 1 и 2 | 3.37 MB |