През изтичащата 2020 г. офисът на ОИЦ-Шумен е бил посетен от 450 души, които са се интересували основно от Националната програма за саниране на многофамилни жилищни сгради, възможности за стартиране на бизнес с подкрепата на европейските фондове и мерки за преодоляване на последиците от пандемията от COVID-19.
„Можем да обобщим, че въпреки тежката пандемична ситуация, която рефлектира неблагоприятно и върху нашата работа, не сме ощетили нито един от нашите потребители, поискали да получат информация в офиса, по телефона, на имейла или в онлайн събитие“, коментира управителя на ОИЦ-Шумен Галина Минчева. Тя подчерта, че много фирми, получили подпомагането по някоя от антиковид мерките са ползвали своевременна помощ от служителите на ОИЦ.
Галина Минчева съобщи, че през 2021 г. , както ОИЦ – Шумен, така и всички областни информационни центрове в страната разширяват функциите си. Те ще подпомагат в бъдеще работата на Регионалните съвети за развитие (РСР) в 6 (шестте) планови района. Експертите на ОИЦ ще бъдат членове на новосформирани звена към РСР – за „медиация“ и за „публични консултации“. В първото звено ще се съдейства за сформирането на партньорства и подготовката на интегрирани проекти и интегрирани концепции за териториално развитие, а във второто звено ще се работи за популяризирането и публичното одобрение на изготвените проекти и концепции, които ще се финансират от европейските фондове в периода (2021-2027).
През 2020 г. област Шумен отстъпва второто място по брой одобрени проекти сумарно по всички оперативни програми в Североизточен район и се подрежда на трето място след Варна и Добрич. „Това е валидно, както за одобрените проекти през 2020 г., така и за програмен период 2014 – 2020 г.“, съобщи Ирена Стефанова – експерт „Комуникация, информация и логистика“ в ОИЦ-Шумен. Общият брой одобрени проекти за област Шумен през 2020 г. е 390 и са на обща стойност 150 682 434,59 лв, като 338 от тях на стойност 2 604 183.02 лв са по процедурата „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ по Оперативна програма Иновации и конкурентоспособност.
През новия програмен период (2021-2027) ще има нова оперативна програма - за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация. Тя ще бъде с бюджет 883.29 млн. евро, а управляващ орган по нея ще бъде Администрацията на Министерски съвет. Това съобщи Даниела Йорданова - експерт " Информационно обслужване и услуги" в ОИЦ-Шумен.
С бюджет от близо 234 млрд. евро, Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Кохезионния фонд (КФ) ще подкрепят през новия програмен период инвестиции в по-интелигентна, по-екологична, по-свързана и по-социална Европа, която е по-близо до своите граждани. Средствата ще могат да се инвестират в иновации и предприемачество, цифрови и зелени преходни и транспортни мрежи.