Предстои обявяване на 5-та покана за набиране на проектни предложения по Програма INTERREG V-A ГЪРЦИЯ-БЪЛГАРИЯ 2014-2020

Управляващият орган по Програмата за сътрудничество INTERREG V-A ГЪРЦИЯ-БЪЛГАРИЯ 2014-2020 анонсира предстоящото откриване на 5-тата покана за набиране на проектни предложения, която ще бъде обявена на 15 февруари 2019 година.

Поканата е по приоритетна ос 1 на програмата: „Конкурентен и иновативен трансграничен регион“ и има за цел да повиши конкурентоспособността на МСП, като стимулира растежа на нови и съществуващи фирми чрез разширяване на икономическата им дейност до нови пазари и продукти.

Основни параметри и изискванията за кандидатстване по поканата:

Бюджет: Общият бюджет на поканата възлиза на 10 млн. евро, от които 30 % ще бъдат насочени към новосъздадени МСП. Стойността на даден проект следва да бъде между 300 000 и 600 000 евро, от които 65% субсидия (помощта се отпуска чрез „de minimis” – до 200 000 евро) и 35% собствен принос на кандидатите.

Допустимост на кандидатите: Само МСП регистрирани в допустимия по програмата регион (за България: в областите Благоевград, Смолян, Кърджали и Хасково) в т.ч. клонове, като за България същите следва да са регистрирани като самостоятелни юридически лица. Публични (държавни, общински и др. дружества) не са допустими кандидати. В дадено проектно предложение следва да участват само по едно МСП от всяка от партниращите държави. Едно МСП може да кандидатства само по един проект.

Допустими дейности: Кандидатите следва да упражняват дейности, съгласно заложените в насоките кодове от Класификацията на икономическите дейности (НКИД), като са допустими дейности по кодове в следните основни сектори: Производство на хранителни продукти, Производство на тъкани, Здравеопазване, Производство на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти, Производство на строителни изделия от неметални минерални суровини, Събиране и рециклиране на материали, Устойчив туризъм, култура, спорт и развлечения. Въведен е допълнителен критерий, даващ приоритет за подкрепата на производствени предприятия.

Допустими разходи: Дребномащабни инвестиции (строителство, изграждане на производствени инсталации, доставка на специализирано оборудване и др.), закупуване на софтуер и свързаните с него услуги, маркетинг и ноухау, патенти и авторски права, разходи за персонал и др. Дадено проектно предложение може да включва изцяло инвестиционни дейности.

Продължителност: максимална продължителност на проектите – 3 години

Кандидатстване:

Всички заявления ще се подават по електронен път чрез Информационната система за държавни помощи на Гърция – адрес www.ependyseis.gr (операции за държавна помощ).

Поканата ще остане отворена от 15/02/2019 до 15/04/2019 (14:00 ч). След този срок електронната система ще бъде затворена и няма да бъдат приемани повече заявления.

Цялата необходима документация, която не е качена чрез Информационната система за държавни помощи, следва да бъде представена (лично или по пощата) на хартиен носител на Управляващия орган на Програмата до крайния срок на поканата (15/04/2019).

Консултации на потенциалните кандидати ще бъдат предоставени по време на предстоящите Информационни дни, които ще бъдат организирани в двете страни на границата. Повече информация за поканата и предстоящите събития ще бъде публикувана на страницата на програмата:

http://www.greece-bulgaria.eu/article/83_5th-Call-for-proposals-under-Priori