ОИЦ - БУРГАС ВЗЕ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ И НАМАЛЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ В ЧЕРНОМОРСКИЯ БАСЕЙН

Екипът на Областния информационен център се включи в двудневен семинар за отчитане на дейностите по проект „Нов подход за премахване на отпадъците в моретата и реките“ , MARLENA BSB 139.

Събитието се проведе в онлайн платформата ZOOM с представители на петте участващи целеви региона : България чрез Община Малко Търново и СНЦ Зелена Странджа; Турция, представена от Община Демиркьой; Румъния, чрез Галацската асоциация за устойчиво развитие „Прут – Дунаре“; Република Молдова с Екологичен консултативен център Кахул и Украйна, посредством Институт за пазарни проблеми и икономически и екологични изследвания към Национална академия на науките на Украйна.

Проектът MARLENA е финансиран с договор за безвъзмездна помощ  по Съвместната оперативна програма Черноморски басейн 2014-2020 и е насочен към обединяване на силите срещу замърсяването по черноморското крайбрежие и реките, защитените територии и природни резервати в близост до Черноморския басейн.

Целта на проекта е да създаде условия за повишаване на обществената осведоменост и образованост относно проблемите с отпадъците в морето и реките, ценността на биологичното разнообразие в тях и опазването на околната среда. Особено внимание се обръщa на развитието на отговорно гражданско и екологично поведение сред младежите, към засилването на съвместните действия на общността и ангажираността на местното население в популяризирането и  реализацията на трансгранични кампании за почистване на крайбрежните и речните води.

По време на конференцията бяха споделени опит и решения в процеса на управление на отпадъците, включително в защитени зони, постижения при изграждането и функционирането на интегрирани регионални системи за управление, системи за компостиране, разделно събиране на отпадъци и пречиствателни станции за питейна вода. Бяха споделени добри практики за публично-частни партньорства при използването на твърди битови отпадъци като възобновяем енергиен източник, проекти за защита на природата и биоразнообразието, съвместни инициативи, кампании и еко-действия за почистване на засегнати зони и намаляване на замърсяванията.

Дейностите по MARLENA продължиха 24 месеца. Началото им беше дадено в средата на септември 2018 г. Общата стойност на проекта възлезе на 837 000 евро.

Областния информационен център – Бургас ще продължи да следи и отразява инициативи и добри практики, реализирани с европейско финансиране в областта на опазването на околната среда, защитата на биоразнообразието и развитието на туристическия потенциал в района на Черноморския басейн.

 

Областен Информационен Център – Бургас: тел.: 056/ 826 136, e-mail: oic.burgas@gmail.com;  адрес: ул. Княз Александър Батенберг 28 /Бизнес инкубатор/; web: www.eufunds.bg, www.burgas.bg; група във FB: Областен информационен център - Бургас