В началото на април МИГ Исперих ще обяви прием на проектни предложения по Мярка 1.3 „Краткосрочен обмен на опит и посещения в земеделски стопанства” от Стратегията за Водено от общностите местно развитие (ВОМР), финансирана от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.
Цели на процедурата:
1. Повишаване качеството на работната сила и развитие на човешкия капитал в земеделието на територията на МИГ Исперих, приоритетно сред дребните и малки за общината земеделски производства;
2. Насърчаване хоризонталните връзки в селското стопанство на територията, чрез обмяна и споделяне на опит, знания и добри практики за развитие на сектора.
Допустими кандидати:
1. Висши училища, акредитирани по Закона за висшето образование с актуални акредитации за обучение по минимум едно от професионалните направления „Растениевъдство”, „Растителна защита”, “Животновъдство”, „Ветеринарна медицина”, „Хранителни технологии”, „Биотехнологии”;
2. Професионална гимназия, или ЦПО по Закона за професионалното образование и обучение и да имат право да обучават по професии от професионални направления 621 „Растениевъдство и животновъдство”, 623 „Хранителни технологии”, 640 „Ветеринарна медицина”.
3. Научни институти или опитни станции, които извършват научни изследвания и научно обслужване в областта на селското стопанство или горското стопанство или околната среда или биотехнологиите или хранителните технологии и да са организации по Закона за Селскостопанската академия, Закона за Българската академия на науките, Закона за горите.
4. Неправителствена или браншова организация с предмет на дейност в областта на селското стопанство или в областта на горското стопанство или в областта на опазване на околната среда или в областта на водите.
Допустими дейности:
Ще се подпомагат дейности за организиране на групи от земеделски стопани от територията на МИГ Исперих и провеждането на посещения за краткосрочен обмен на опит в земеделски стопанства.
Начало на прием: 5 април 2021 г.
Краен срок: 10 май 2021 г., 16:30 часа.
Бюджет на приема:
Общ размер на БФП: 18 000 лева.
Минимален и максимален размер на финансовата помощ, предоставяна за един проект:
Подпомагането е до размера на реално извършените разходи за краткосрочен обмен на опит и посещения в земеделски стопанства.
Максимално допустимата помощ за 1 лице, участник в еднодневно посещение е 300 лв.
Максималният интензитет на помощта е 100%.
Проектните предложения по процедурата ще се подават изцяло по електронен път с използване на Квалифициран електронен подпис /КЕП/, като се използва Информационна система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България - ИСУН 2020 https://eumis2020.government.bg.
Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.