ОИЦ-ВАРНА СЕ ВКЛЮЧИ В ОНЛАЙН СРЕЩА ПО ПРОЕКТА „BEE-BSB“

Областният информационен център-Варна се включи в онлайн среща по проекта „BSB 136 - Увеличаване на търговията и модернизацията на пчеларството и свързаните с него сектори в региона на Черно море, ITM BEE-BSB“. Той се финансира от Съвместната оперативна програма за трансгранично сътрудничество по Европейски инструмент за съседство „Черноморски басейн 2014-2020“. Общият му бюджет е 758 303 евро. Целта на проекта е да подпомогне развитието и модернизацията на пчеларския сектор и насърчаването на търговията и партньорството в Черноморския басейн чрез подобряване уменията и знанията на пчеларите, създаване на контакти между тях и разработване на портал за пчеларски продукти в региона.

Онлайн конференцията е част от поредица срещи на партньорите по проекта от България, Молдова, Румъния, Турция и Украйна с представители на различни организации, институции и университети, целящи улесняване обмена на информация при установяване на нуждите и запознаване с тенденциите и новостите в пчеларския сектор.

По време на онлайн срещата беше представен Интегриран подход за управление и финансиране на пчелните стопанства, който включва обединяване на усилията на всички заинтересовани страни и идеи за развитие на даден регион и надграждане капацитета на местния бизнес. Участниците бяха запознати с каналите за дистрибуция на мед, със стъпките и начините за интегрирано развитие на бизнеса и способите за повишаване на продажбите и привличане на потенциални клиенти.

Беше засегната темата за ефективното финансовото управление, набиране на капитал и създаване на условия за реализиране на печалба на земеделските стопанства. Бяха споменати основните елементи на търсенето и предлагането на финанси в сектора и трудностите пред земеделските производители при достъп до капитал – високи разходи за производство, липса на финансиране и др., както и влиянието на ОСП върху инвестиционната активност. По отношение на източниците на финансиране стопаните разчитат предимно на собствените си сили, стана ясно на срещата. Те не кандидатстват за заеми заради липса на кураж, недоверие в кредитната прозрачност на банките, трудност при разработване на бизнес планове и липса на опит, което е типично за малките стопанства. От своя страна, основна причина за банковите откази са рисковата инвестиция, лошата счетоводна история на фермерите и високата задлъжнялост. Отпускат се предимно малки кредити до 25 000 лв., най-вече за оборотни средства.

В рамките на събитието бяха представени актуални и предстоящи възможности за европейско финансиране на земеделските производители. В дискусия пчелари споделиха своя опит и проблемите, пред които са изправени в бизнеса си.

Управителят на ОИЦ-Варна д-р Виктория Николова подчерта, че през новия програмен период би било добре пчеларите да се ориентират към обединения, за да имат възможност да кандидатстват по програма „Хоризонт Европа“. Тя припомни, че центърът е на разположение на всички, които търсят информация за европейско финансиране.


Областен Информационен Център – Варна: тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg;  адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/; web: www.eufunds.bg, www.varna.bg; група във FB: Областен информационен център - Варна