От днес МИГ – Сандански обяви прием на проектни предложения по подмярка 8.3 „Подпомагане за предотвратяване на щети по горите от горски пожари, природни бедствия и катастрофични събития“ от мярка 8 „Инвестиции в развитието на горските територии и подобряване на жизнеспособността на горите“ от Стратегията за ВОМР. Прилагането на подмярка 8.3 е в изпълнение на Приоритет 3: „Опазване и разширяване на горските масиви и на компонентите на околната среда“ и е основният способ за реализирането на Специфична цел 1 - Увеличаване териториите на горите чрез залесяване на земеделски и неземеделски земи. Тази цел ще бъде постигната чрез залесяване и ще допринесе за защитата на горския фонд от ерозия, природни бедствия, вредители, болести и пожари. Приоритет ще се дава на залесяването с местни видове, пригодни и устойчиви на климатичните условия в региона.
Допустими кандидати по процедура 8.3 на МИГ – Сандански са Община Сандански, физически, юридически лица и местни поделения на вероизповеданията, собственици на горски територии, юридически лица, стопанисващи горски територии, държавни предприятия по чл. 163 от Закона за горите, управляващи държавни горски територии и лесозащитни станции. Задължително условие за допустимост е кандидатите да имат седалище и адрес на управление на територията на действие на МИГ – Сандански и всички дейности по проекта да се осъществяват на същата територия.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е в размер на 78 233,20 лв., а средствата са осигурени от Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони. Минималният размер на общите допустими разходи за един проект е левовата равностойност на 2 500 евро. Максималният размер на общите допустими разходи за проект е левовата равностойност на 40 000 евро. Съфинансиране от бенефициентите не се изисква.
Допустими за финансиране са дейности, които включват създаване, подобряване и поддръжка на противопожарна инфраструктура, изграждане/подобряване на водоизточници за борба с пожарите и хеликоптерни площадки, с изключение на летищни съоръжения за търговски цели, закупуване на комуникационно оборудване и средства за наблюдение на горски пожари, вредители и болести, изграждане и подобряване на горски пътища, предотвратяване и ограничаване на разпространението на неприятели и болести. Допустими са и общи разходи, свързани със съответния проект за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги, консултации за екологична и икономическа устойчивост на проекти, проучвания за техническа осъществимост на проекта.
Проектните предложения се подават електронно, единствено чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България - ИСУН 2020. Крайният срок за кандидатстване изтича в 16.30 часа на 25 май 2021 година. Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения по Условията за кандидатстване по процедурата до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения на електронната поща на МИГ – Сандански.
Областен информационен център - Благоевград е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.
За допълнителна информация:
Елена Михова
Експерт „Комуникация, информация и логистика“
Тел.: 0893/33 67 28; 0893/405768
e-mail: oic.blagoevgrad@gmail.com