Актуални данни, дейности и бъдещи политики на Община Сливен бяха сред темите на днешната онлайн среща във връзка с подготовката на Териториалните планове за справедлив преход за областите с въглеродно интензивна икономика в България. Планът за всеки регион следва да представя социалните, икономически и екологични предизвикателства, произтичащи от постепенното преустановяване на дейностите, свързани с изкопаемите горива. Процесът на преход ще бъде очертан до 2030 г., като се идентифицират нуждите от икономическа диверсификация, преквалификация и възстановяване на околната среда при отчитане на спецификите.
Онлайн форумът се организира в рамките на проект BG05SFOP001-2.023 "Подкрепа за изготвянето на териториални планове за справедлив преход на осем области", финансиран по линия на ОП "Добро управление" 2014-2020 г. Бенефициент е Министерство на енергетиката на Република България.
Участие в срещата взеха кметът на Община Сливен Стефан Радев, заместник-кметовете Стоян Марков и Камен Костов, експерти от Областен информационен център Сливен и част от екипа на Световната банка.
В рамките на дискусията бяха анализирани последните данни и извършените дейности от Общината в транспортния сектор, отпадъци, изоставени и нарушени територии за възстановяване и енергетиката в района.
По отношение на транспортния сектор кметът Стефан Радев заяви, че Общината планира поетапно надграждане на системата за обществения транспорт с електрически автобуси и няколко тролейбуси. Беше засегната още темата за отпадъците, компостирането и депонирането.
Като стратегически важна кметът Радев определи идеята, лансирана от Общините Сливен и Ямбол, за подготовката и изграждането на четирилентов път между двата града.
"Бързината на придвижване е основното звено, което може да допринесе за по-бързото развитие на Индустриална зона „Сливен – Ямбол“. Сега пътят между двата областни града е много натоварен. Идеята ни е той да бъде разширен с още две ленти, така че да може да се пътува за 20 мин. от единия до другия областен град", аргументира се кметът. Той подчерта, че това би направило от Сливен и Ямбол една голяма агломерация, която заедно с околните населени места ще направи този център много по-значим на картата на България.
Във връзка с предприетите от Община Сливен мерки за енергийна ефективност на обществени сгради, Стефан Радев посочи, че приоритет на екипа му са детските градини. От една страна се обновяват сградите на детските заведения, от друга, се свързват с ТЕЦ или се газифицират.
В рамките на дискусията бяха обсъдени още мнения, идеи и начините за информираност на местното население за Европейската зелена сделка и предизвикателствата, които тя създава.