На заключителна среща педагози и ученици от ПГХТБТ „Мария Кюри” в областния град отчетоха полезни резултати в края на проект „С моята професия откривам Европа”, финансиран от програма „Еразъм+” на ЕС.
В събитието участваха началникът на РУО на МОН Ангел Петков, административният директор на разградския Филиал на Русенския университет проф. Станка Дамянова, директори и педагози от други училища в Разград, Лозница и Велико Търново.
Стана ясно, че това е първият европейски проект, чрез който Гимназията и нейните възпитаници придобиват опит в практическо професионално образование в чужбина, тъй като работната програма по проекта е разработена съвместно с „HumaCapiAct” в Торино, Италия.
Резултатите и препяствията при осъществяването на дейностите отчете директорът на училището Стойчо Стоев. По-интересни моменти от проведената мобилност представиха заместник-директорът Емилия Цветкова и координаторът на проекта инж. Албена Илиева. Те разказаха за срещите с различните фирми - партньори, с които са работили по време на проекта, а гостите имаха възможността да се докоснат до италианския бизнес в сферата на биотехнологиите, традиционните хранителни производства и фармацията.
В рамките на проекта учениците са взели участие в цялостния производствен цикъл на известна италианска семейна фирма, специализирана в обработката и оцветяването на тъканите чрез използване на иновативни методи с природни продукти. Впечатление направило съвременното компютъризирано проследяване и контрол на цялото производство.
В останалите фирми участниците са се запознали с традиционните технологии за направа на италиански сирена, вина, кафето „Lavazza” и небезизвестния италиански сладолед „Gelato”.
Архитектурата на красивия град Торино също е впечатлила учениците, които споделиха интересни мигове в свои фотоси.
Заради обявената извънредна епидемична обстановка в Италия проектът продължил в дистанционна форма. Участниците са получили онлайн индивидуални задачи и рекламни филми за дейността на фирмите, въз основа на които изготвили своите проекти.
Въпреки трудностите, проектът приключва успешно, всички изисквания и срокове са спазени. Гимназистите получиха сертификати за участие, както и европейски документи, признаващи знанията, придобити в чужбина, които ще им осигурят бъдещ кредитен трансфер на квалификациите.
„Мобилността е от съществено значение за изграждане у учениците на по-ясна визия за бъдещата им реализация.”, коментираха от Гимназията по химични технологии и биотехнологии.
Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.