От 12 юни до 25 юли 2021 г. успяхме да проведем еднодневни обучения на 215 учители след идентифициране на техните потребности, съобщи на пресконференция днес Ивайло Иванов, управител на сдружение „Българо-румънски трансграничен институт по медиация ( БРТИМ)“. Той разказа, че интерактивното и насочено към практиката обучение по актуални теми като ефективни техники за комуникация и работа с родителите, развитие на социални умения и емоционална интелигентност сред децата, които живеят и учат в мултикултурна среда, са провокирали интереса на педагозите. Как учителят да бъде лидер и модел за подражание на децата и младежите, е била другата полезна информация.
Обученията са част от проект „Мултикултурна класна стая - мотивация, квалификация и успех“, финансиран по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020. Партньори на БРТИМ по проекта са 13 учебни заведения – 4 детски градини и 9 училища в Русе, Ново село, Ветово, Глоджево, Сеново, Смирненски, Борово и в още 3 населени места в областите Силистра и Търговище. Целева група са 255 педагогически специалисти и 5 образователни медиатори.
Основната цел на проекта е да повиши професионалните компетентности на учителите, директорите и другите педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда и за преподаване на знания и формиране на умения у децата и учениците за възприемане на етнокултурните различия. Като резултат от това се очаква повишаване на образователните резултати на децата и учениците от партньорските учебни заведения.
Освен различните краткосрочни обучения, които педагозите ще преминат, те ще получат и индивидуална финансова подкрепа за придобиване на професионално-квалификационни степени за работа в мултикултурна среда. До момента 96 души са заявили желание да повишат професионалната си квалификация, което ще се случи от септември в избрано от тях висше училище, което има право да присъжда професионално-квалификационни степени.
Проектът предвижда още да се разработят и актуализират стратегии, планове, програми, анализи, препоръки, компетентности профили за работа в мултикултурна среда на партньорите.
Проектът ще се реализира за 32 месеца, като трябва да приключи до 21.08.2023 г. Стойността му е над 406 536 лева.