Процедурата „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 2“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) 2014-2020 бе представена на 28 януари във Велико Търново. Информационният ден бе открит от заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова и на него присъстваха представители на общини и доставчици на социални услуги от Северна България.
Над 17 000 потребители от цялата страна ще могат да се възползват от новата социална услуга, която е в отговор на острата нужда на редица общини да подпомогнат възрастни, самотно живеещи и хора с увреждания над 65 години, заяви зам.-министър Русинова. Тя уточни, че кандидатстването за общините е изключително опростено и дава възможност за партньорства между съседни администрации. Това ще се налага, тъй като, за да се подаде проект са нужни поне 50 потребители. Идеята е интегрираните услуги да се предоставят не по-малко от 12 месеца, а всяко лице да може да получава здравно-социални услуги до 2 часа на ден.
Общият бюджет на процедурата „Патронажна грижа“ е 45,7 млн. лева. Крайният срок за кандидатстване е 17:30 ч. на 28.02.2019 г. Общата цел на операцията е подобряване на качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора, чрез осигуряване на мрежа от услуги в домашна среда и изграждане на подходящ (материален и кадрови) капацитет за предоставянето им. Специфичната цел е да се изгради модел за патронажни грижи за възрастни хора и лица с увреждания, вкл. с хронични заболявания и трайни увреждания с цел осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в техните домове.
Община Велико Търново има готовност да подаде проектно предложение по процедурата „Патронажна грижа“, стана ясно по време на информационния ден.
Във Велико Търново зам.-министър Зорница Русинова посети Общностен център за деца и родители „Царевград“ и представи пред медиите философията на новия Закон за социалните услуги, който е приет на първо четене в парламента.