„АНТАРЕС“ ПРЕДСТАВИ НА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ СВОЯ ПРОЕКТ ПО ОПИК

Постигнатите резултати при изпълнение на проект „Внедряване на комплексно иновативно технологично решение за подобряване на ресурсната ефективност при производството на инструменти за боядисване в "Антарес" ООД“ по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 - 2020 представи дружеството на пресконференция пред медии на 19.10.2021 г., чрез платформата Zoom.

По проекта е внедрено иновативно оборудване, благодарение на което дружеството е постигнало сериозни резултати в намаляване на използваните суровина и отпадъците за единица готова продукция. Освен това е елиминирало използването на опасни химични вещества и на водата за охлаждане. Повишено е качеството на продукцията, а производственият капацитет е увеличен със 60 %. Новото комплексно оборудване е с производствен капацитет за бояджийски валяци от поне 1,5 млн. бр./год. За сравнение – преди изпълнението на проекта производственият капацитет на дружеството се оценяваше на 900 хил. бр. бояджийски валяци годишно, подчерта управителят „Антарес“ Стефан Андреев.

Както вече бе съобщено по време на информационния ден по проекта през миналата седмица, по проекта са закупени:   

  • Серво-хидравлични машини за леене на пластмасови детайли под налягане, екипирани с устройства за инжектиране на азот в процеса на производство на детайла (шприц машини) - 8 бр.;
  • Охлаждащ агрегат със затворен цикъл на охлаждане - 1 бр.;
  • Автоматични термозалепващи машини за валяци - 3 бр;
  • Автоматични финиширащи машини за валяци с функция за предварително обрязване - 3 бр.;
  • Винтов компресор - 1 бр,

Чрез окомплектованите серво-хидравлични машини е намалено до 38 % използването на полипропиленов гранулат, основна суровина за производството на валяци за боядсване. При това се запазват всичките им характеристики (качество, размер, цвят и форма). Постигнато е и намаляване на технологичен отпадък и брак, както и до намаляване на генерирания отпадък от опаковките, в които се доставя полимера. Възможността за инжектиране на азот в произвежданото изделие от своя страна намалява теглото на произвеждания детайл около 38%, като подобрява и външния вид на изделието. Включването на охлаждащия агрегат доведе до прекратяване използването на питейна вода за нуждите на охлаждането на екструдерната линия, както и на опасността от замърсяване на отпадъчните води.

Андреев обърна внимание и на резултата от внедряването на трите машинни комплекта за термично залепване – прекратяване на използването на опасните химични вещества пропан-бутан под налягане и кислород за създаване на газ-кислородна смес с висока температура на горене, което води до намаляване на вложените материали до 25 %. Като допълнителен ефект се оптимизира използването на технически текстил чрез замяна на шевната технология за производство на работната част на валяка за боядисване с термично залепване. Това намалява използваното количество технически текстил средно до 25%, като освен това увеличава живота на продукта средно с 2,5 пъти. Всичко това повишава конкурентоспособността на фирмата и й дава шанс за нови пазари.

Общата стойност на инвестицията е над 1 400 480 лева, от които 980 336 лева са безвъзмездна финансова помощ от ЕФРР и националния бюджет и 420 144 лева съфинансиране от бенефициента. Управителят на „Антарес“ отбеляза задоволството си от ОПИК и подчерта, че без нейната финансова подкрепа не би било възможно закупуването на това висотехнологично оборудване, поне не и на този етап.