На 19 октомври 2021 г. в залата на Областен информационен център - Ловеч, се проведе информационна среща с младежите, избрани за застъпници на лицата с увреждания в община Ловеч и община Троян, представители на Сдружение „Закрила“, гр. Ловеч и журналисти от национални и регионални медии за представяне на възможности за социализиране на лицата с увреждания в местната общност и финансиране на проектни идеи по програми и инициативи, съфинансирани по ЕСИФ.
Калина Нешева, психолог в Сдружение „Закрила“, гр. Ловеч представи младежите избрани за застъпници на лицата с увреждания – Иван Едрев и Илия Рангелов от Ловеч и Преслава Петрова от Троян. Тя запозна присъстващите с проекта „Устойчива промяна“, финансиран от Отворено общество, по който в различни области в страната са изградени самозастъпнически групи на лица с интелектуални затруднения, а през 2021 година по проекта е учреден и първия Парламент на самозастъпниците, в който членуват и присъстващите на събитието младежи - Иван, Илия и Преслава. Калина Нешева поясни, че застъпниците са обучавани по темите за правата /своите и на другите/, както и в умения да изразяват мнение, да бъдат убедителни, да изграждат подкрепящи мрежи и да взимат самостоятелни решения, важни за техния живот, което и темата на днешната среща. Гости на събитието бяха кореспондентите за Ловеч на Българската телеграфна агенция (БТА) – Даниела Балабанова и Българско национално радио (БНР) – Пламен Христов и собственика на електронната медия „Ловеч Днес.eu – Новини и Коментари“ (https://lovechtoday.eu/) – Павлин Иванов.
Експертите от Областен информационен център – Ловеч Росица Кривирадева и Мариана Бандрова представиха пред младежите възможностите за взаимодействие с различни институции и организации, в т.ч. как да се свържат с кмет, областен управител, председател на общински съвет, за да отправят предложение, мотивирано искане или да споделят свой проблем; как могат да ползват услугите на Дирекция „Бюро по труда“ за търсене и намиране на подходящото работно място, професионално ориентиране и консултиране, да се свържат с Агенция за хората с увреждания и Агенция по социално подпомагане. Младежите, избрани за застъпници на лицата с увреждания в двете общини се запознаха още с Хартата на основните права на Европейския съюз и научиха към кои институции могат да се обръщат ако са нарушени трудовите им права, ако са дискриминирани или станат жертва на престъпление. Иван Едрев сподели с екипът на ОИЦ-Ловеч, че има идея да изгради спортна площадка за лица с увреждания, която да е снабдена със специални уреди, пригодени за различни видове увреждания, вкл. инвалидни колички. Той сподели, че мечтата му е да тренира деца и младежи на лостовете и дори в момента се занимава с това доброволно. Експертите от Областния център обясниха на младежите, че съществуват различни програми – европейски, съфинансирани от Европейски средства, чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, както и множество национални програми, в т.ч. програми администрирани от Агенцията за хората с увреждания, донорски инициативи и фондове, които биха могли да финансират подобни начинания и други техни идеи за проекти.
Присъстващите на срещата журналисти представиха своите медии и дадоха ценни съвети на младите хора с увреждания за това как да се информират чрез сериозните и доказани медии, как да се борят за своите права и каузи информирано и обосновано, без това да нарушава правата на други хора, как да използват медиите за гласност и популяризиране сред широката общественост на своята кауза.
В рамките на дискусията продължила около 2 часа бяха разгледани различни казуси и поставени въпроси от младежите с увреждания, на които присъстващите екипи дадоха отговори, съгласно своята експертиза.
Младежите останаха много доволни от участието си в информационната среща и най-вече от факта, че са имали възможността да споделят своите мисли по различни въпроси, касаещи хората с увреждания и да получат подкрепа за бъдещи инициативи и проектни идеи.