Правят дигитална игра за средновековен град Червен по проект, финансиран от транснационална програма „Дунав“

      Как да опазим археологическото наследство, как да го представим in situ, като доближим историята и културното наследство до гражданите? Това са въпросите, на които проектът ArcheoDanube ще отговори. Неговата цел е да съдейства за запазване на културното наследство по иновативен начин с помощта на археологическите паркове и развитието на археотуризма.

      Проектът „Археологическият парк в градска среда като инструмент за местно устойчиво развитие“ се финансира по транснационалната програма „Дунав“. Участват 15 партньори и 7 асоциирани партньори от Словения, Унгария, Румъния, Хърватска, Германия, България, Чешка република, Австрия, Молдова, Босна и Херцеговина, Сърбия. Лидер е Институтът за защита на културното наследство на Словения (ZVKDS). Проектът предвижда изготвяне на конкретни планове, инструменти за опазване, представяне и създаване на малки пилотни проекти за по-ефективно управление на обектите на наследството в подкрепа на прилагането на нови инициативи в туризма (археотуризъм).

      Регионалният исторически музей – Русе ще разработи дигитална игра от типа „ловец на съкровища“, в която ще има въпроси и задачи, свързани с миналото на средновековния град Червен, вкл. със живота на неговите жители и връзката с конкретни експонати, изложени в музея.

      Първата лична транснационална среща по проекта ArcheoDanube е проведена във Виена в периода 11-13 октомври 2021 г. Присъствали са  22 участници от 9 държави, които са участвали в интерактивните сесии и работилници. По време на срещата лектори с голям професионален опит са посочили примери как археотуризмът и опазването на културното наследство могат да работят ефективно и успешно. Освен теоретична част в програмата е била включена и туристическа обиколка в сърцето на Виена и древния римски град Карнунтум, на 40 км. източно от австрийската столица.  

      В следваща фаза на проекта партньорите ще работят върху някои интерактивни и иновативни инструменти, които ще помогнат осмислянето историята на всеки град от страните - партньори по забавен начин. Инструментът вчера-днес-утре и приложението ArcheoTales ще помогнат историята да оживее.

      Общата стойност на проекта е 2 157 540 евро, от които приносът на ЕФРР е 1 541 509 евро, а крайната дата за финализиране на дейностите е 31 декември 2022 г. Повече за проекта можете да научите тук - http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/archeodanube