Областният информационен център – Русе представи днес проекта на Споразумението за партньорство на Република България за програмен период 2021 – 2027 г. с ЕК онлайн чрез своята фейсбук страница. Уебинарът е част от Общата информационна кампания на Мрежата от ОИЦ за 2021 г., която започна на 22 ноември и ще продължи до 17 декември включително.
Целта на инициативата е да запознае заинтересованите страни с основните моменти в този документ, който определя стратегията на България и приоритетите й за изпълнение на Кохезионната политика и Общата политика в областта на рибарството. СП дава също рамката за управление на средствата от ЕС през новия програмен период.
Пред участниците във виртуалната среща експертът на ОИЦ-Русе д-р Диана Аврамова обясни връзката между европейските фондове и 5-те политически цели на ЕС, залегнали в проекта на Споразумението за партньорство: „По- интелигентна Европа“, „По-зелен, нисковъглероден преход“, „По-добре свързана Европа“, „По-социална Европа“ и „Европа по-близо до гражданите“. Спря вниманието на аудиторията и върху тяхната съотносимост към програмите, чрез които ще се реализират европейските инвестиции. Подкрепата ще се осъществява през 10 национални програми и 12 трансгранични. Д-р Аврамова акцентира върху новите моменти през настоящия програмен период. Един от тях е, че науката се отделя от образованието в самостоятелна програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“.
Нови моменти има и в Програмата за развитие на регионите, където едни значителен ресурс е заделен за прилагане на интегрирания подход, при който инвестициите ще бъдат насочени за преодоляване на регионалните проблеми и оползотворяване на местния потенциал много по-ефективно, отколкото при досегашния секторен подход.
Подходът „Водено от общността местно развитие“ , който се оказа ефективно работещ, ще е приоритет и на програмен период 2021 – 2027 г. Той ще се прилага в цялата страна на ниво община, част от община или група от съседни общини, като от него ще бъдат изключени само градовете над 30 000 жители.
В СП се предвижда още един ключов инструмент - Механизъм за справедлив преход за гарантиране на прехода към неутрална по отношение на климата икономика. Неговият ресурс за България е 1,295 млрд. евро и той ще бъде насочен към за смекчаване на социално-икономическите последствия от поетапното затваряне на въглищните мини и електроцентрали в най-засегнатите области на страната. Експертът на ОИЦ - Русе запозна аудиторията с постигнатите до момента договорености с ЕК за конкретните територии в страната, които ще получат подкрепа по МСП през следващите години.