МОДЕРНИЗИРАНИ ЛАБОРАТОРИИ НА БЪЛГАРСКИ ИНСТИТУТ ПО МЕТРОЛОГИЯ, С ЕВРОПЕЙСКО ФИНАСИРАНЕ

На проведена информационна среща бяха представени резултатите от изпълнение на проект за модернизация, подобряване и разширяване дейността на три изпитателни лаборатории в Български институт по метрология /БИМ/: лаборатория за изпитване на средства за измерване, лаборатория за изпитване на софтуер на средствата за измерване и лаборатория за електромагнитна съвместимост. Тя се проведе в присъствието на представители на  различни организации, представители на медиите, както и експерти от Областен информационен център – София. 

Технологично осигуряване на изпитвателните лаборатории и  доставените съвременни технически средства,  позволява  да бъдат изпълнени изискванията на Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, за които БИМ има задължения да осъществява метрологичен контрол, както и изискванията на Директива 2014/30/EU. Извършват се изпитвания за стандарт и еталон, относно механични, климатични и електрически изпитвания, импулсни и електромагнитни, софтуери за управление на техническите средства с автоматични функции или функции и компютри с подходяща периферия, изпитвания за механична якост, за защита срещу проникване на прах и вода, за защита срещу проникване на твърди тела през корпуса на средствата за измерване, изпитвания за въздействия на климатични влияния и много други.

Модернизацията на технологичните възможности на БИМ ще подпомогне предоставянето на иновативни услуги и ще бъде в подкрепа на българските производители, за ускоряване въвеждането на нови технологии в производството. Ще даде дългосрочни конкурентни предимства на българските производители при разработването и пускането на пазара на нови средства за измерване.

Измерванията са неизменна част от ежедневието на хората и са от жизнено значение за качеството на живота им. Те са в основата за правила и процедури за постигането на крайната цел - подобряване и гарантиране на качеството на продуктите и услугите. Благосъстоянието на обществото зависи от възможността да се произвеждат и продават качествено изработени и изпитани продукти и компоненти.

Проектът е на обща стойност – 1 790 000 лв., от които: 1 521 500  лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 268 500 лв. национално съфинансиране. Изпълнява се по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) 2014-2020 г.