На 8 март 2022 г. ОИЦ-Враца взе участие в откриването на уникален Контролно-комуникационен център единствен по рода си в страната за предоставяне на услугите телеасистенция и телекеър на възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания. Изграждането е в рамките на проект „Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания“, с бенефициент БЧК в партньорство с Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежката асоциация на местните и регионални власти (KS), финансиран по програма "Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи", финансирана чрез Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021. Проектът е стартирал на 17.05.2019 г. дейностите ще продължат до 17.05.2023 г.
Обща стойност на проекта 6 519 333.35 лв. който включва дейности за трите области Враца, Монтана и Видин, БФП 5 867 400.00 лв. и собствено финансиране 651 933.35 лв.
С изпълнението на дейностите по проекта ще се предоставят домашни грижи за общо 750 възрастни лица с хронични заболявания и трайни увреждания в областите Видин, Враца и Монтана: Центровете за здравеопазване работят от понеделник до петък от 9.00 до 17.30 часа. Те предоставят интегрирани медико-социални услуги на нуждаещите се в домовете им. Центърът се ръководи от мениджър медицинска сестра, която отговаря за цялостната организация на процеса, оценка на нуждите, координация на услугите с други доставчици на услуги и мониторинг на качеството. Медицинските грижи са предоставяни от медицинските сестри, включващи основни медицински услуги, като измерване на кръвното налягане и кръвна глюкоза, грижи за рани, инжекции, контрол на приема на лекарства, наблюдение на цялостното здравословно състояние и други услуги, предписани от семейни лекари или други медицински специалисти. Домашните помощници предоставят услуги, като поддържане на лична и домашна хигиена, пазаруване, приготвяне на храна, помощ при административни процедури и други подобни задачи. Важен аспект от дейността на центровете за домашни грижи е подкрепата на капацитета на пациентите за самообслужване и независимост. Медицинските сестри осигуряват обучение на пациентите и техните близки с цел укрепване на потенциала на пациента за самообслужване и повишаване на мотивацията им да се грижат сами за здравето си. За нуждите на центровете се закупуват и медицински консумативи - апарати за кръвно налягане, глюкомери и ленти за измерване, ръкавици, обувки, дезинфектанти, бинтове и др. Изградена е система за документиране и следене на качеството на предоставяните услуги. Иновативните услуги телеасистенция и телекеър стартираха през м. януари 2022 г. и до момента са включени 220 потребители от областите Враца, Видин и Монтана, част от тях самотно живеещи в малки и отдалечени населени места. Те се предоставят посредством единна система за дистанционен мониторинг на физиологични показатели в реално време, от обучен за целта персонал и със съдействието на екипите на 7-те Центъра „Домашни грижи“, разположени на територията на трите области. Посредством предоставени два вида персонални устройства в домовете на потребителите, има възможност за проследяване на пулс, сатурация, температура, кръвно налягане, ЕКГ, активиране на аларми при различни ситуации и др. Целта е оказване на навременна реакция при настъпване на инцидент в дома на потребителя, както и при констатирано влошаване на неговото състояние.
Услугите са подходящи за хора над 50-год. възраст с хронични заболявания, изискващи медицинско наблюдение, хора с трайни увреждания, както и за самотно живеещи възрастни хора с ограничен достъп до медицински грижи и социални услуги.