РУСЕНСКАТА „ЕКОН-91“ ПЕСТИ РЕСУРСИ С БЕЗОТПАДНА ИНОВАТИВНА ТЕХНОЛОГИЯ С ФИНАНСОВАТА ПОДКРЕПА НА ОПИК 2014 - 2020

Повишаване на конкурентоспособността на ЕКОН-91 ООД чрез въвеждане на иновативни технологични методи за ресурсната ефективност и ефикасност на производствените процеси и предотвратяване генерирането на отпадъци е целта на  новия проект, който русенската компания изпълнява по процедура “Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите” по ОП „Иновации и конкурентоспобност“ (ОПИК ) 2014 - 2020. На информационна среща вчера  фирмата представи основните дейности по проекта и очакваните резултати.

Инвестицията е на обща стойност 2 442 950 лева, от които безвъзмездната финансова помощ е 1 414 499,52 лева. Финансирането от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) е 1 202 324,59 лева, националните средства са 212 174,93 лева, а съфинансирането от страната на бенефициента е 1 028 450,48 лева.

Посочените средства ще бъдат вложени в иновативни за България технологични решения, свързани с производството на пенолатексови изделия в завода в град Бяла. Роботизирана система ще пълни и вади пенолатексовите матраци, нещо, което ще подобри качеството и ще намали брака и времето за производство. От „ЕКОН-91“ уточниха, че към момента бракът е 10 %“, а след въвеждане на роботите се очаква той да падне до 3 %, което е важно конкурентно предимство. Ще бъде закупена и машина, която ще смила и рециклира технологичния отпадък, така че от него ще се произвеждат друг вид матраци, които ще бъдат по-евтини.  Очаква се спестяване на суровини, постигане на висока ресурсна ефективност и минимализиране на отпадъците.  Освен този косвен ефект за екологията „ЕКОН- 91“ е заложила в проекта си внедряване на система за пречистване на отпадъчната производствена вода и използването й обратно в производството.  Иновативното пречиствателно съоръжение ще спести около 35 - 40 %  вода, която е спомагателен ресурс в производството. 

„Екон-91“ е един от 14-те завода в света, производители на матраци и други изделия от пенолатекст, и единственият производител на латексови матраци за България и Източна Европа. С реализирането на проекта ръководството на компанията очаква още по-висока конкурентоспобност на външните пазари, към които и към момента  около 80 % от  продукцията на пенолатексови  продукти е насочена. В края на срещата бяха представени етапите в изпълнението на проекта, чийто краен срок е 27 май 2020 година.

 

ОИЦ – Русе е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове в България, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Областен информационен център - Русе

Доходно здание

пл. "Свобода" 4

тел. 082/ 506 899

мейл: oic_ruse@abv.bg

http://eufunds.bg/bg/oicnews/0/20