Областен информационен център – Кърджали организира информационна среща с представители на медиите на тема: „ПРЕДСТОЯЩИ ИНИЦИАТИВИ И ДЕЙНОСТИ НА ОИЦ - КЪРДЖАЛИ“.
Събитието ще се проведе на 07 май 2025 г. (сряда) от 09:30 ч., в офиса на ОИЦ - Кърджали, ул. „Македония“, офис № 5 (срещу пазар на Производителите).
Целта на информационната среща е да бъдат представени инициативите и дейностите, които екипът на Областен информационен център – Кърджали планира да реализира през пролетта на 2025 г. По време на събитието ще бъде анонсирана и пилотната инициатива на ОИЦ – Кърджали по повод 9 май – Деня на Европа.
Областен информационен център - Кърджали е част от Мрежата от 27 областни информационни центъра за популяризиране на средствата от ЕС в България.
На 02.05.2025г. /петък/ от 13.30 ч. Областен информационен център – Търговище, съвместно с ръководството на Първо основно училище „Христо Ботев“- Търговище, ще проведе в актовата зала на училището информационна среща с ученици от 7 клас на тема : „БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ“.
По време на срещата експертите на Областния информационен център ще запознаят близо 70 седмокласници с ролята, която играе членството на България в Европейския съюз за развитието на страната и възможностите за образование и развитие на младото поколение на територията на всяка страна членка.
На 2 май 2025 г. Областен информационен център – Пловдив ще се включи в спортния празник на учениците от Средно училище „П.Р. Славейков“ - гр. Кричим, като осигури участието на треньор, който да проведе кратка тренировка и лекция, свързана със здравословния начин на живот и правилната физическа активност на младите хора. Експертите на ОИЦ – Пловдив ще проведат интерактивна игра – викторина с награди, в която учениците ще могат да демонстрират знанията си за Европейския съюз.
Екипът на ОИЦ-Пловдив ще представи на училищното ръководство актуалните възможности за кандидатстване по програма „Образование“ 2021-2027 г. - BG05SFPR001-1.007 „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“ и BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“. По тях могат да кандидатстват общини, училища, както и юридически лица с нестопанска цел – в партньорство. Като партньори могат да участват и Центрове за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР), регионални управления на образованието (РУО) и национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите в България, както и техните поделения.
Всички заинтересовани лица могат да получат информация относно европейско финансиране на проекти в офиса на Областния център, който се намира в Пловдив, на ул. „Авксентий Велешки” 20 (сградата на Общински съвет), както и да отправят запитване по имейл oic@plovdiv.bg, телефон 032 262 000 или чрез фейсбук страницата на Центъра - https://www.facebook.com/oic.plovdiv.
На 30 април 2025 г. (сряда) от 11:00 часа, в офиса на Областния информационен център (ОИЦ) -Разград, на бул. „България” №34, екипът му ще проведе информационна среща с представители на широката общественост от областния град.
Темата на събитието е „Популяризиране на резултатите от успешни европроекти в Лудогорието”.
Областен информационен център – Пловдив ще популяризира възможностите за европейско финансиране на информационно събитие в Община Хисаря. То ще се проведе на 30 април 2025 г., от 11:00 часа, в Заседателната зала на Община Хисаря, ул. "Генерал Гурко" №14.
На срещата ще бъдат представени прилагането на подхода Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), както и проекта на Единни указания за кандидатстване с Концепции за ИТИ (втора покана), които ще се финансират от Програмите „Развитие на регионите“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Образование“, „Околна среда“ и „Развитие на човешките ресурси“.
Експертите от Областен информационен център – Пловдив ще представят актуалните възможности за кандидатстване по програма „Образование“ 2021-2027 г. - BG05SFPR001-1.007 „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“ и BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“. По тях могат да кандидатстват общини, училища, както и юридически лица с нестопанска цел – в партньорство. Като партньори могат да участват и Центрове за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР), регионални управления на образованието (РУО) и национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите в България, както и техните поделения.
Ще се презентират и предстоящите процедури, насочени към малкия и среден бизнес по програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. „BG16RFPR001-1.012 - Дигитализация на предприятията“ и BG16RFPR001-2.004 „Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията“. Очаква се те да бъдат отворени за кандидатстване на 15 май.
В края на събитието ще бъде представен Проектът MYSTICAL DANUBE: "Зелен и мистичен дунавски маршрут за разказване на истории - транснационална валоризация на природно и нематериално културно наследство за социално-икономическо развитие на селските райони в Дунавския регион“ е финансиран от програма INTERREG Danube Transnational programme. Български партньор по проекта е Агенция за регионално развитие с Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия , а асоцииран партньор – областна администрация Пловдив. Той е насочени към подкрепата за малки и средни предприятия (МСП) от туристическия сектор за повишаване на тяхната конкурентоспособност, капацитет за иновации и потенциал за растеж, както и промотирането им в цял свят. Фокусът им е върху създаване на туристически маршрути, които да демонстрират местни истории, ангажират местните общности, включително групи в неравностойно положение, в развитието на туристически услуги и опазване на природното и културно наследство.
На 29 април 2025 г., вторник, от 10,30 ч., в офиса си във Видин, екипът на Областен информационен център-Видин ще се срещне с Петър Христов, експерт в отдел „България, Унгария и Словения“ към Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ на Европейската комисия и Жулиет Фериер, консултант по комуникационни кампании към Генерална дирекция „Регионална и селищна политика“ на Европейската комисия. Представителите на ЕК ще бъдат придружавани от служители на Управляващия орган на Програма „Околна среда“ 2021-2027.
На срещата ще бъде представена дейността на Областен информационен център-Видин и ще се обсъди кампанията „Ти да видиш наш Видин!“, част от инциативата на ЕС „Европа в моя регион“.
Екипът на Областен информационен център – Пловдив ще предостави информация за актуалните и очаквани процедури за безвъзмездна финансова помощ през 2025 г., съфинансирани със средствата от Европейските фондове за споделено управление на събитие в град Сопот. То ще се проведе на 29 април 2025 г., от 10:00 часа, в Читалище "Иван Вазов-1871", ул. "Иван Вазов" № 53. Организатор на информационно събитие е Мобилен общински офис на Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ).
Присъстващите ще бъдат запознати с две процедури по програма „Образование“ - BG05SFPR001-1.007 „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“ и BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“.
На срещата ще бъдат представени актуалните изисквания при прилагането на интервенциите по директните плащания и подаването на заявления за подпомагане през 2025 г. По време на срещата експертите от НССЗ ще представят новостите в Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 2 ) и Законоустановените изисквания за управление (ЗИУ 2). Участниците ще бъдат запознати с изискванията за спазване на трудовото законодателство и предварителните условия в социалната сфера (социална условност).
Във втората част на срещата присъстващите ще бъдат запознати с условия за изпълнение на одобрени проекти по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от ПРСР 2014-2020 г. По време на събитието експертите от НССЗ ще отговарят на въпроси на присъстващите, които са от компетентността на експертите от НССЗ.
На 29 април /вторник/ 2025 г., от 10:00 ч. в сградата на НЧ „Св. Св. Кирил и Методий -1927“ в с. Тополи, Областният информационен център-Варна ще се включи в конференция за обществено обсъждане и съгласуване с местната общност и заинтересованите страни на актуализираната Стратегия за ВОМР на МИГ „Аврен-Варна“.
Събитието има за цел да бъдат представени актуалните условия за допустимост на кандитатите и дейностите по мерките от Стратегията по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г., както и на възможностите за допълващо финансиране по подхода ВОМР.
Какво стои зад един европейски проект? Кои са хората и дейностите, които го правят успешен?
Отговорите на тези въпроси ще търсят учениците от 9 „а“ клас на Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово, които ще влязат в ролята на „Детективи на европейски проекти“ по време на специално организирано посещение в Регионалния исторически музей – Габрово.
Събитието ще се проведе на 28 април 2025 г. (понеделник), от 15:00 ч. в сградата на Регионален исторически музей – Габрово, ул. „Николаевска“ 10.
Учениците ще научат повече за изпълнението и постигнатите резултати на проект № BG16RFOP001-6.002-0009 „РИМ-Габрово – познание, участие, преживяване“, реализиран от Община Габрово с подкрепата на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014–2020 г.
Събитието е част от Националната кампания „Детективи на европейски проекти“ 2024–2025 г., организирана от Мрежата от областни информационни центрове, с домакин – Областен информационен център – Габрово.