По повод 9 май – Деня на Европа, Областен информационен център – Кърджали, съвместно с Община Кърджали,организират засаждане на дръвчета от видовете сребрист смърч, кедър, ела, аризонски кипарис и люляк за по-чиста, по-здравословна и по-зелена Европа. Засаждането ще се извърши на обособени за целта места в двора на Професионална гимназия по селско и горско стопанство, чийто сграден фонд е обновен с европейски средства по проект на Община Кърджали по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020.
Събитието ще се проведе на 08 май 2025 г. (четвъртък) от 09:00 ч., в двора на Професионална гимназия по селско и горско стопанство, на ул. „Арда“ №1.
Областен информационен център - Кърджали е част от Мрежата от 27 областни информационни центъра за популяризиране на средствата от ЕС в България.
На 08.05.2025 г. (четвъртък) от 10:00 часа в СУ "Васил Кънчов" гр. Враца, ще се проведе изложба на тема: „ОБНОВЯВАНЕ И МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ПЕШЕХОДНАТА ЗОНА В ЦЕНТРАЛНАТА ГРАДСКА ЧАСТ НА ГР. ВРАЦА“. Събитието е организирано от Областен информационен център – Враца в партньорството на СУ "Васил Кънчов" гр. Враца. То е част от националната инициатива на мрежата от 28 информационни центъра „Детективи на европейски проекти“. Снимките за изложбата са направени с учениците от Клуба по фотография към СУ "Васил Кънчов" с ръководител, преподавателя по изобразително изкуство г-н Живко Донков.
Областен информационен център – Пловдив организира информационно събитие, на което ще се популяризират възможностите за европейско финансиране през 2025 г. То ще се проведе на 8 май 2025 г., от 10:30 часа, в Центъра по биоземеделие, гр. Брезово, ул."Васил Коларов" 1. Събитието е част от годишната информационна кампания на ОИЦ-Пловдив в 18-те общини в областта насочена към всички заинтересовани страни, които имат нужда от консултация, свързана с актуалните възможности за финансиране от европейските фондове.
На срещата ще бъдат представени прилагането на подхода Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), както и проекта на Единни указания за кандидатстване с Концепции за ИТИ (втора покана), които ще се финансират от Програмите „Развитие на регионите“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Образование“, „Околна среда“ и „Развитие на човешките ресурси“.
Експертите от Областен информационен център – Пловдив ще представят актуалните възможности за кандидатстване по програма „Образование“ 2021-2027 г. По тях могат да кандидатстват общини, училища, както и юридически лица с нестопанска цел – в партньорство. Като партньори могат да участват и Центрове за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР), регионални управления на образованието (РУО) и национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите в България, както и техните поделения. Ще се презентират и предстоящите процедури, насочени към малкия и среден бизнес по програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. „BG16RFPR001-1.012 „Дигитализация на предприятията“ и BG16RFPR001-2.004 „Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията“. Очаква се те да бъдат отворени за кандидатстване в средата на м. май.
В края на събитието ще бъдат представени два проекта с фокус върху създаване на партньорства и туристически маршрути, които да демонстрират местни истории, ангажират местните общности, включително групи в неравностойно положение, в развитието на туристически услуги и опазване на природното и културно наследство. Проектът MYSTICAL DANUBE: „Зелен и мистичен дунавски маршрут за разказване на истории - транснационална валоризация на природно и нематериално културно наследство за социално-икономическо развитие на селските райони в Дунавския регион“ е финансиран от програма INTERREG Danube Transnational programme. Български партньор по проекта е Агенция за регионално развитие с Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия, а асоцииран партньор – областна администрация Пловдив.
Областен информационен център – Пловдив е част от мрежата от 27 информационни центъра в страната за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.
На 8 май (четвъртък) от 11:00 ч. в Националния пресклуб на БТА в гр. Стара Загора - бул. „Цар Симеон Велики“ № 108, ще се проведе заключителното събитие, свързано с изпълнението на Националната кампания на мрежата от 27 Областни информационни центъра „Детективи на европейски проекти“.
Детективите в лицата на група ученици от ПГЕ „Джон Атанасов“ – Стара Загора ще представят своя краен, творчески продукт, направен в резултат на проведеното „разследване“, снимков материал, интервюта с екипа за управление и изпълнение на проекта, както и анкетно допитване до случайни граждани, ползващи се от услугите, в резултат на изпълнения проект.
Припомняме, че проектът, обект на работа на учениците бе проект „Прилагане на мерки за подобряване качеството на живот в град Стара Загора“, финансиран по Програма „Околна среда“, с бенефициент община Стара Загора. Проектът е успешно изпълнен и отчетен в края на 2023 година. Общата стойност на финансирането възлиза на 53 759 143 лв. По проекта Община Стара Загора в партньорство с "Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД е закупила нови 33 електрически автобуси и 18 двойни зарядни станции.
Целта на инициативата „Детективи на европейски проекти“ е повишаване информираността на учениците за проекти с европейско финансиране, насърчаване ангажираността на младежите в мониторинга на европейски проекти чрез използване на информационни и комуникационни технологии, както и на публично достъпни „отворени“ данни.
ОИЦ – Стара Загора е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на кохезионната политика на ЕС в България, работещ с финансовата подкрепа на Програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз.
Експерти на Областен информационен център – Пловдив и Община Асеновград ще проведат работна среща, на която ще бъдат представени Единни указания за кандидатстване с Концепции за Интегрирани териториални инвестиции (втора процедура), част от информационната кампания на Звеното за медиация към Регионален съвет за развитие на ЮЦР. Срещата ще се състои на 8 май 2025 г., от 13:30 часа, в сградата на Община Асеновград.
С експерти от общинската администрация ще бъдат обсъдени възможностите за подаване на комбинирани концепции за ИТИ, като Община Асеновград е посочена като допустим водещ партньор за дейностите, финансирани по Програма „Развитие на регионите" 2021-2027 г. Екипът на ОИЦ-Пловдив ще предостави информация за актуалните и очаквани процедури за безвъзмездна финансова помощ през 2025 г. по програмите „Образование“ 2021-2027 г., „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. и „Околна среда“ 2021-2027 г.
Областен информационен център – Пловдив е част от мрежата от 27 информационни центъра в страната за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.
На 8 май 2025 г. (четвъртък), от 15:00 часа, Областен информационен център (ОИЦ) – Разградорганизира засаждане на дръвчета от вида Шестил (млечен явор, норвежки клен). Залесяването ще се извърши на обособени за целта места в междублоковите пространства на ж.к. „Майстор Манол”, реновирани с европроект на Община Разград.
Събитието е в рамките на 14-тата поредна инициатива„Дни на Европа в Разград”, популяризираща приноса на еврофондовете за развитието на Лудогорието.