На 16 и 17 декември 2019 г. в залата на хотел „Лева“, гр.Враца се проведе двудневен семинар, част от изпълнението на Дейност 4 „Съвместна дейност между НПО сектора в страната и администрацията на ГДИН за реализация на публични политики, законодателство и управление, чрез обмен на инструментариум за подобряване на гражданското участие и мониторинг” по Проект BG05SFOP001-2.009-0059 „Активното гражданско участие в политиките на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” в областта на управление на цикъла на обществените поръчки”.
Проектът цели да се продължи механизма за взаимодействие между държавната власт и гражданските организации, с оглед осигуряване участието на обществеността и НПО в областта на управление на цикъла на обществените поръчки, отнесени към осигуряването на потребностите и подобряване условията за живот на настанените лица в местата за лишаване от свобода, затворнически общежития и поправителни домове. В изпълнение на целта са предвидени дейности за проучване, анализ и оценка на цикъла по провеждане на обществените поръчки в системата на ГДИН, в контекста на спецификата на дейността й и проучване и анализ на степента на участие на гражданското общество и НПО в процесите на планиране, изпълнение и мониторинг върху обществените поръчки, за да се отчете ефективността, ефикасността, целесъобразността, добри практики на ниво ЕС и трудностите по прилагане на законодателството, спрямо нуждите на гражданите, към които са насочени. Активно са включени в проектните дейности и служителите, работещи в местата за лишаване от свобода и служители на неправителствени организации. Дадените от тях предложения и мнения относно начините за повишаване на възможностите на гражданско участие и контрол, наред с изготвените анализи, изводи и препоръки ще послужат за база за разработване на инструментариум за подобряване на гражданското участие и мониторинг. С реализирането на съвместна дейност между НПО сектора в страната и администрацията на ГДИН ще бъде представен, обсъден, съгласуван и приет разработеният инструментариум. Получените крайни резултати от реализацията на проекта ще бъдат широко разпространени сред обществеността, както и ще се предприемат стъпки, чрез които да бъдат отправени до съответните органи на властта и администрацията, с оглед поемане на правилна посока за пълноценното участие на гражданските организации в бъдещите политики в областта на провежданите обществени поръчки и последващ мониторинг по изпълнението им.
Стойността на проекта е 85 795.96 лв., съфинансиран от оперативна програма „Добро управление“ на ЕС, продължението му е 12 месеца и е стартирал на 15.01.2019 година.