Новини от ОИЦ - Плевен

Екипът на Областния информационен център в Плевен взе участие в кръгла маса на тема „Неизползвани възможности за развитие на бизнеса”. Събитието бе организирано от Бюрото по труда в града и звеното в Ловеч на проект „Развитие на социалната икономика“.

В област Плевен по оперативните програми от периода 2014 – 2020 г., съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове, са сключени 1150 договора на обща стойност 455 802 342 лв. Това е два пъти повече в сравнение с предходния период 2007 – 2013 г., подчерта управителят на Областния информационен център Игнат Димитров при участието си в местната конференция на БТА по проект „Европа на Балканите: Общо бъдеще".

   Информационният балон Beauty-Bubble напусна онлайн пространството на социалните мрежи и се приземи в Плевен. В края на юни около стотина младежи от две плевенски училища и от Центъра за специална образователна подкрепа излязоха за ден от виртуалната среда и влязоха реално в балона с филтрирана информация за красотата в днешно време. Конфронтираха се осъзнато с идеалите, които мрежите им налагат, подложиха на критичен анализ информацията и изображенията, които ги обгръщат.

   Община Плевен към момента изпълнява 10 проекта за 48 милиона лева от европейските фондове и е в добра проектна готовност, подчерта началникът на отдел „Наблюдение и контрол на програми и проекти“ Камелия Горненска при участието си в местната конференция на Българската телеграфна агенция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще".

При широк интерес и заявена активна подкрепа от граждани, съсловни организации, журналисти, общински съветници, представители на институции и общинската администрация премина общественото обсъждане в Плевен на Комбинираната концепция за подпомагане на сценичните изкуства с използване на инструментите по програма BG16FFPR003-2.001 – Конципции за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор – НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, в която партньор е и Плевенският театър.

В област Плевен приключиха присъствените срещи за обществено обсъждане на концепцията за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Медицинския университет Стратегия "Единно здраве" за Северозападния регион. Звеното за публични консултации към Областния информационен център организира 7 събития във всяка една от общините, в които са планирани дейности - Плевен, Пордим, Левски, Никопол, Белене, Кнежа и Искър.

Успешно премина проверката за административно съответствие и допустимост на комбинирана концепция за подпомагане на сценичните изкуства с използване на инструментите по програма BG16FFPR003-2.001 – КОНЦЕПЦИИ ЗА ИНТЕГРИРАНИ ТЕРИТОРИАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ (ИТИ) с ВОДЕЩ ПАРТНЬОР – НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, в която партньор е и плевенският Драматично-куклен театър „Иван Радоев“.

Общественото обсъждане на концепцията на Професионалната гимназия по механоелектротехника в Плевен „Развитие на дуалната система за обучение“ събра на 21 февруари представители на всички заинтересовани страни – ученици, учители, работодатели и родители. Гост на събитието бе заместник-кметът на Община Плевен с ресор „Проекти и хуманитарни дейности“ Елина Димитрова, която в приветствието си подчерта, че училището е първото в област Плевен, което започва да предлага обучение в дуална система. Началото е поставено през 2016 г.

Екипът на Областния информационен център в Плевен се срещна с представители на медиите в областта, за да ги информира за успешно преминалите първата проверка концепции за интегрирани териториални инвестиции в Северозападен регион за планиране и да представи предстоящите събития за публични консултации.

Николета Минчева, експерт "Комуникация и информация", представи основните параметри на трите концепции, които са планирали дейности в област Плевен, като насочи вниманието към презентациите, качени на eufunds.bg, и към онлайн анкетите. 

Концепцията за интегрирани териториални инвестиции на Професионалната гимназия по механоелектротехника в Плевен „Развитие на дуалната система за обучение“ залага на досегашния опит на училището в дуалното обучение, започнал с участие в българо-швейцарския проект ДОМИНО и минаващ през проекта на МОН  „Подкрепа за дуалната система на обучение“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 - 2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.