В конферентната зала на хотел „Централ” в град Разград се проведе Първото регионално събитие за областта, свързано с подкрепата за по-добро разбиране на подхода за управление на Натура 2000 в България. Срещата е част от дейностите по проект „Знания за Натура 2000”, финансиран от Оперативната програма „Околна среда”, който се изпълнява от Дирекция „Национална служба за защита на природата” в Министерството на околната среда и водите.
В срещата участваха заместник-областният управител Найден Късов, експерти от общинските администрации, ангажирани с екологията, земеделието и изпълнението на проекти, горски и ловни стопанства, представители на местните инициативни групи, неправителствени организации, земеделци, предприемачи и експерти от Областен информационен център (ОИЦ) - Разград.
Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе инж. Цонка Христова приветства участниците и обясни, че екоинспекцията, която ръководи, контролира три области – Разградска, Русенска и Силистренска. В тях има 18 защитени зони по местообитанията и 11 за птиците. За област Разград са определени две защитени зони за местообитанията и четири за птиците. Тя заяви, че местните общности ще имат важна роля и затова ангажираността на регионално ниво трябва да бъде висока.
Първото регионално събитие за област Разград бе насочено към въпроси, свързани с управлението на Натура 2000 на регионално ниво. Разяснена бе правно-нормативната рамка на новия подход за управление на мрежата. Бяха представени отговорностите на отделните звена за управление на национално и регионално ниво и документът за целите на Натура 2000.
Лектор и модератор на събитието бе Светлана Папукчиева. Тя обясни, че целта е да се подготвят местните общности за предстоящото въвеждане на новия подход за управление на мрежата. „Идеята е да бъдат въвлечени в максимална степен представители на общините, бизнеса и други държавни институции на местно ниво, за да постигнем по-балансирано и хармонично управление на екологичната мрежа, каквото е изискването и на двете природозащитни директиви на Европейския съюз”, допълни тя.
Добави, че регионалните събития са и подготовка на всички тези организации, които след приемане на промените в Закона за биологичното разнообразие ще станат част от Комитетите на заинтересованите страни. Те ще бъдат сформирани към Регионалните инспекции по околната среда и водите като орган за управление на мрежата.
Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.