Профилирана гимназия „Васил Левски” в град Исперих, заедно с училища от Румъния и Турция участват в проект за мобилност „Екологичният проблем на Черно море – наш и на целия свят”.
В периода 18-22 ноември т.г. със съдействието на Районния отдел по образованието в Бакъркьой, Турция, екип от ученици и учители от Исперихската гимназия, заедно с техни връстници от съседна Румъния гостуваха в град Истанбул.
Целта на визитата бе повишаване осведомеността за състоянието на околната среда и предоставяне на възможност учениците да придобият задълбочени познания за екологичните проблеми, и да обсъдят решения за тях.
Мобилността се осъществява с активното участие на различни училища в града - домакин. Осъществена е интензивна образователна програма. Дейностите започват с откриване на учебната седмица в гимназията „Яхя Кемал Бейатлъ”. Всички участници представят своите държави интерактивно, обсъждат вредите от екологичните проблеми върху здравето на хората и предлагат идеи за справяне с тях.
Част от дейностите се провеждат в Музея за съвременно изкуство в град Истанбул, където учениците се запознават с връзката между наука, изкуство и естетика в екологията.
Следва разходка по Босфора, където с капитана на кораба е проведена дискусия, която допринася за повишаване на осведомеността за екологичните проблеми в морските екосистеми и възможните решения.
Ученици от началното училище „Халил Ведат Фъратлъ” изпълняват фолклорни танци от региона на Черно море, след което участват в работилница за създаване на произведения на изкуството от пластмасови отпадъци. Тук гостите се запознават с екипа от четвъртокласници, програмирали робот за почистване на морето, с който децата ще участват в състезанието по роботика (FTC) в САЩ.
Гимназистите от „Тевфик Ерджан” презентират вредите от микропластмасите върху човека и природата. В демонстрацията е предложена възможност за наблюдение на микрочастиците под микроскоп. Младежите представят дигиталната игра „Нямаме друга планета”, разработена с техен дизайн и софтуер.
В рамките на проекта в Центъра за наука и изкуство в Бакъркьой се провеждат работилници по виртуална реалност и STEAM (Наука, Технологии, Инженерство, Изкуство и Математика). Участниците моделират екологични проблеми и разработват решения в дигитална среда. Проведените експерименти подчертават необходимостта от сътрудничество между съседни държави за решаване на екологичните предизвикателства.
Работната седмица завършва с тържествена гала вечер в Центъра за наука и изкуство. Присъстват директорът на Районния отдел по образованието, директори и заместник-директори на училища, подкрепили проекта.
Всички участници споделят ценен опит в осъзнаването на състоянието на околната среда. Служителите в районния отдел по образованието и партньорите по проекта заявяват намерението си да продължат да повишават екологичната осведоменост на подрастващите и да търсят глобални решения чрез международно сътрудничество.
Успехът на проекта показва, че чрез образование и сътрудничество може да се постигне по-висока екологична осведоменост в обществото.
Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ) в България.