Наставници на деца и младежи от институции и центрове от семеен тип преминаха специално обучение и придобиха знания и умения как да ги напътстват и подпомагат чрез психологическо, социално, правно, трудово консултиране, да им съдействат за професионално ориентиране, както и да им оказват подкрепа за самостоятелен и пълноценен живот в общността. Обучението се проведе в Областния информационен център-Варна по проекта „Продължаваща подкрепа за деинституционализация на децата и младежите“. Той е с общ бюджет от 2 983 917.60 лв. и се финансира от ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020г. Бенефициент е Агенцията за социално подпомагане. В тренингите се включиха социални работници, психолози, експерти и представители на администрацията от цяла Североизточна България.
Проектът е насочен към изпълнение на дейности, които имат комплексен характер по отношение продължаващия процес на извеждане на деца и младежи от институции. Докато в началото на този процес през 2001 година в институции са били над 32 хиляди деца, то в момента броят им е сведен до 460, стана ясно на срещата.
На участниците в обучението беше разяснено как чрез подходящия инструментариум могат да извършат индивидуална оценка на потребностите и актуалното състояние на децата, така че да се съобрази коя е най-адекватната грижа за тях. На база на направената оценка се изготвя актуален план и се идентифицира подходящата за децата социална услуга в общността, която да ги подкрепи в развитието им до извеждането в семейна среда и осигуряване на качествена алтернативна грижа.
Проектът „Продължаваща подкрепа за деинституционализация на децата и младежите“ е стартирал на 01.09.2018г. и ще продължи до 01.09.2020г.
Областен Информационен Център – Варна
тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg
адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/
web: www.eufunds.bg, www.varna.bg
група във FB: Областен информационен център - Варна