ПО ПРОЕКТ ПОВИШАВАТ КАПАЦИТЕТА НА ОБЩИНСКИТЕ СЛУЖИТЕЛИ В ДЪЛГОПОЛ

63 участници се включиха в международната онлайн конференция „Социалното включване - успешни практики” по проекта „Интегриран социален офис”. В неговата основа са повишаването на капацитета на служителите в Община Дългопол чрез обмяна на опит и изучаване на добри практики за интегрирани социални услуги от държави членки на ЕС. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на ОП „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. Общата му стойност е 198 880 лв. Бенефициент е Община Дългопол, а партньор по проекта - Община Озило, Италия.

По време на срещата бяха представени дейностите и резултатите от проекта, който въвежда изцяло нов подход за предоставяне на социални услуги на принципа на едно гише и комплексно обслужване на потребителите. Участниците бяха запознати със състоянието на социалните услуги на територията на Община Дългопол. Партньорите от Италия представиха работещата при тях програма „ПЛЮС“, Центъра за социални грижи в Сасари и Центъра за семейна подкрепа LARISO в Община Нуоро. Представители на общините Долни чифлик и Аксаково обявиха резултатите от проектите си за Център за възстановяване на социалния живот, „Общите спортове - състезание между поколенията“ и „Социални услуги на едно гише“.

До момента по проекта „Интегриран социален офис” са проведени два работни семинара в Италия и Полша, по време на които общинските служители в Дългопол са подобрили компетенциите си в областта на предоставянето на интегрирани социални услуги и иновативните подходи за това.  Създадена е социалната иновация „Интегриран социален офис“, където могат да се подават заявления и да се получава информация за всички социални услуги, които се предоставят от Община Дългопол. По проекта вече функционира електронната платформа „Integrated social office” - http://dalgopol-social.acstre.com/home.html, където потенциалните потребители могат по електронен път да се информират за предоставените услуги, да подадат заявления и да осъществят контакт със служителите в центъра. Към платформата има и чат функция за връзка в реално време. Разработен е и наръчник „Социалното включване - успешни практики“.

Проектът е стартирал на 3.07.2019 г. и ще продължи до 31.12.2020 г.


Областен Информационен Център – Варна: тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg;  адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/; web: www.eufunds.bg, www.varna.bg; група във FB: Областен информационен център - Варна