Областният информационен център-Варна се включи във „Втори национален бизнес уеб форум 2021“ на тема “Социално-финансови мерки за МСП по време на и след кризата Covid-19”. Събитието се проведе онлайн в платформата Zoom.
По време на срещата бяха обсъдени мерките от страна на Министерството на труда и социалната политика и Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. в подкрепа на микро, малки и средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията.
По мярката „60 на 40“, която се финансираше със средства от държавния бюджет, а впоследствие и със заемни средства по програмата на ЕК SURE, се възползваха както малки, така и големи фирми, отчете Деница Сачева. По мярката „Краткосрочна подкрепа за заетост в отговор на пандемията от COVID-19“ по ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., която подпомогна секторите хотелиерство, ресторантьорство, туризъм и транспорт, вече са изплатени над 116 млн. лв. и са запазени 30 хиляди работни места. Тази мярка е единствената, която дава подкрепа на самоосигуряващи се лица, макар и в малък размер – 290 лв. месечно, коментира Сачева.
По операцията „Запази ме“, която ще продължи да действа до 31 март, са подкрепени почти 50 хиляди работници и служители, изплатени са около 40 млн. лв. Вероятно мярката за краткосрочна заетост, както и „60 на 40“, ще бъдат удължени до края на май, стана ясно на срещата.
Друга мярка, която продължава изпълнението си, е „Заетост за теб“. По нея са постъпили 9000 заявления от работодатели за разкриване на 40 000 работни места. В рамките на процедурата е отделен ресурс в размер на 50 млн. лв., основно за секторите хотелиерство, ресторантьорство и туризъм.
По линия на бъдещата Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат заложени мерки, свързани със заетостта и насърчаване развитието на умения, добави Сачева. Една от идеите е да бъде създаден портал за работни места и нужните умения за тях, като се подпомогне преквалификацията и смяната на професия на около 300 000 души. Предвиждат се сериозни инвестиции в областта на дигиталните умения. Очаква се над 1 млн. и 600 хил. българи да бъдат обучени, за да придобият такива умения, както и да бъдат създадени 760 дигитални клуба в цялата страна. Акцент ще бъдат също младежката безработица и грижата за възрастни хора.
По време на събитието експерти запознаха аудиторията с новостите в европейските фондове и програми, насочени към МСП, управлявани директно от Европейската комисия през новия програмен период 2021 – 2027г.
Областен Информационен Център – Варна: тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg; адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/; web: www.eufunds.bg, www.varna.bg; група във FB: Областен информационен център - Варна