И тази учебна година Професионалната гимназия по транспорт и строителство „Христо Смирненски” в областния град продължава изпълнението на проект „Подкрепа за дуалната система на обучение”, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 г.
В периода 24 - 27 септември педагогическите специалисти, преподаващи по професионална подготовка в гимназията преминаха успешно обучение за повишаване на квалификацията и компетентностите си.
Темата на обучението бе „Съвременни методи, техники и технологии в професионалното образование и обучение”. Лектори бяха проф. д-р Димитринка Каменова и представители на Висшето училище по мениджмънт в град Добрич.
След осъщественото обучение педагогическите специалисти получиха „Удостоверение за повишаване на квалификацията и компетентностите”.
Целта на проекта е да разшири обхвата на дуалната система на обучение, с оглед повишаване качеството на професионалното образование в България и засилване на връзката му с нуждите на пазара на труда. Дейностите са насочени към подобряване компетентностите на учителите и преподавателите по професионална подготовка и придобиване на педагогически и методически умения от представители на работодателите.
Проведено бе и обучение на наставници в педагогически и методически умения на тема „Наставничеството в дуалната система на обучение”. Представители на партниращи предприятия на учебното заведение се обучиха и получиха „Удостоверение за проведено обучение на наставници”.
Проектът предоставя на работодателите възможност да наемат квалифицирани кадри с подходяща професионална подготовка и опит, придобити по време на обучението в реална работна среда. Тези дейности улесняват прехода от образование към устойчива заетост. На учениците от първи гимназиален етап се осигурява подкрепа за участие в дуалната форма на обучение чрез включването им в „пробно стажуване” в партниращото предприятие, което ще се проведе за втори път до края на месец октомври. То е с продължителност 8 часа и е подготовка за следващата година, през която единадесетокластниците ще провеждат практическите си упражнения в реална работна среда.
Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.