По проект ученици от Кубрат обсъдиха общовалидни ценности в Португалия

Визитата бе в рамките на проект №EC2019-1-DE03-KA229-059560-3 „E.V.A.–Equality, Variety, Acceptance”, финансиран от Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. Темата бе „Общовалидни ценности”, които се споделят от страните по света за мирно съвместно съжителство.

Португалският град Ресенде посетиха учениците Владислав Симеонов, Сара Зуини, Траяна Делева, техните учители Нина Цонева, Каролина Иванова и директорът на Средно училище „Христо Ботев” гр. Кубрат Росица Христова.

Петдневната програма на посещението беше наситена с разнообразни проектни и културни  дейности. Гостите бяха посрещнати с музикално изпълнение на класически инструменти от група ученици  от училището домакин Agrupamento de escolas de Resende, след което последваха запознаване с участниците, урок по португалски език и обиколка на училището. По-късно всички участници присъстваха на прием при кмета на Ресенде – Manuel Garcez Trindade.

Участниците от партньорските училища от Германия, Естония, Турция, Франция, Португалия и България представиха предварително подготвени видеоскечове на тема дискриминация. Учениците от Кубрат бяха подготвили видео със ситуации, които биха породили дискриминация на базата на социален статус, пол и религия на работното място и приканиха останалите участници да предложат различни варианти за справяне с тези конфликти, като ги обсъдиха в активна дискусия.

Учениците бяха настанени в семейства на свои връстници от домакините. Като част от културната програма участниците посетиха град Гимараеш и се разходиха в стария град, разгледаха централния площад Ларго да Оливейра и Двореца на херцозите на Браганса. В град Порто посетиха Емигрантския център, Университета на Порто и кея на река Дуеро.

След посещение на градския музей на Ресенде, участниците се забавляваха на парти в актовата зала на училището – домакин, насладиха се на ястия от националните кухни, които всички групи бяха донесли, играха, пяха и танцуваха. Българската лютеница, сирене и луканка се усладиха на всички, а играта на тунел веднага стана любима. Разбира се, всички играха и български хора.

В края на петдневната програма на посещението, участниците получиха сертификати от ръководството на училището – домакин.

 

Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.