Толерантността и съвместното съжителство на хора от различни религии и етнически групи са акцентът в проект, който събра ученици и учители от пет държави в Средно училище „Христо Ботев” в Кубрат.
В периода от 9 до 13 май училището беше домакин на заключителната среща по проект „EVA-2019-1-DE03-KA229-059560_3” от програмата „Еразъм +”. В нея участваха 28 ученици и учители от Германия, Португалия, Турция, Естония и Франция. Те бяха настанени в семейства на техни връстници от Кубрат, а учителите - в Ученическото общежитие „Максим Горки”.
По време на срещата младите хора обсъдиха историята на съюза и членството на страните и споделиха своите очаквания за бъдещето на Европа. Групите се включиха в традиционното за училището спортно състезание по майсторско управление на велосипед, който премина под призива за активен начин на живот сред подрастващите. С интерес гостите изработиха капански китки, имаха урок по български език, на който се научиха да произнасят буквите от българската азбука и заучиха основни фрази.
На срещи с ръководствата на община Кубрат, с областния управител д-р Деян Димитров и служители на администрациите, участниците в проектните дейности се запознаха със структурата и дейността на местната и държавна власт и споделиха информация за подобни структури в своите страни. Ръководителят на българската група Нина Цонева обясни, че в основата на проекта е съвместното съжителство на хора от различни религии и етнически групи, толерантността и разнообразието, и това е било и акцент в разговорите с представителите на двете институции. Споделени са били също мерки и проекти за интегриране на малцинствата и бежанците в отделните страни.
Учениците и учителите участваха и в уъркшоп под ръководството на Кадрин Хасанов, координатор в Постоянната ромска конференция, на която бяха провокирани да вземат важни решения по отношение на реакцията им на фалшиви новини, речта на омразата и проявите на дискриминация. Под ръководството на Валентина Петрова младежите се потопиха в магията на българските народни танци.
Участниците имаха интересна среща с дейците от читалището в Юпер, на която жените от селото изпълниха традиционни песни и танци, почерпиха гостите с вкусна питка и домашно сладко и им позволиха да се окичат с родните носии и аксесоари към тях.
Възпитаниците на кубратското училище и техните връстници от чужбина работиха по текста на училищен преамбюл, който е общ за всички училища-партньори. В него всички подрастващи, учители и работещи в училищата дават обещание да се отнасят към всички с респект, да приемат различията и да зачитат правата и достойнството на всеки член на училищната общност. Постигна се съгласие за изтъкване на пет общи демократични ценности като основни за всички страни - свобода, честност, справедливост, уважение и приемане на различията. На финала учениците, по един от всяка страна, представиха пиеса на английски език за различните видове дискриминация на работното място.
Като част от проектните дейности домакините запознаха техните чуждестранни приятели с историята и забележителностите на България и Лудогорския край. Посетени бяха Тракийската царска гробница и Демир Баба Теке в Археологическия резерват „Сборяново” в село Свещари и невероятната спортна база на единадесеткратния шампион на България Футболен клуб „Лудогорец” в гр. Разград.
В гр. Велико Търново гостите и техните домакини разгледаха крепостта Царевец и парка „Мини България”.
Срещата завърши с прощално парти във физкултурния салон на СУ „Христо Ботев”. Гости и домакини представиха традиционни танци и песни от страните си, хапнаха си от общата мултикултурна трапеза, която подготвиха сами. Танцувани бяха магически танци около запаления огън, който по-късно всички прескочиха за здраве и прогонване на злините, а зарята бе страхотна изненада и прекрасен завършек на един много красив проект. Накрая всички участници получиха сертификати и подаръци от домакините.
Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.