Притежавам еднофамилна къща в гр. Гулянци, обл. Плевен. Мога ли да кандидатствам за ИТИ.

През новия програмен период 2021-2027 г. проекти за внедряване на мерки за енергийна ефективност в еднофамилни къщи ще могат да бъдат финансирани по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. (ПРР – 2021-2027 г.) чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Предвидено е проекти да бъдат подкрепени в рамките на Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ и Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“ като задължително изискване ще бъде същите да са отразени в релевантните териториални стратегии на общинско и регионално ниво – Планове за интегрирано развитие на общините (по отношение на общините, попадащи в обхвата на Приоритет 1) и Интегрирани териториални стратегии  за развитие на регионите за планиране от ниво 2 (по отношение на общините, попадащи в обхвата на Приоритет 2).

Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР обхваща територията на 10-те най-големи градски общини в страната (Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Столична община и Благоевград).

Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“ включва територията на 40 градски общини (Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Казанлък, Свиленград, Харманли, Димитровград, Кърджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков, Сандански).

В допълнение, през програмния период 2021-2027 г. при изпълнението на мерките по ПРР се предвижда използване на финансови инструменти за някои от планираните интервенции, които ще стимулират реализирането на приходогенериращи инвестиции и предоставянето на дългосрочни заеми с ниска лихва при благоприятни условия. Подкрепа чрез финансови инструменти ще се предоставя включително в комбинация с безвъзмездна финансова помощ в една операция. Към настоящия момент моделът за подкрепа на мерките за повишаване на енергийна ефективност и обновяване на жилищни сгради е в процес на разработване. Обръщаме внимание, че при стартиране изпълнението на всяка от процедурите за финансиране на горепосочените мерки е предвидено своевременно да бъде проведена публична кампания за популяризиране на възможностите за подкрепа. С проекта на ПРР 2021-2027 г. може да се запознаете на електронен адрес: http://www.bgregio.eu/, меню „Програмиране и оценка“, секция „Планиране и програмиране 2021-2027“.

Тъй като град Гулянци, област Плевен е извън териториалния обхват на Програма „Развитие на регионите“2021-2027 г. и съответно посочените дейности не са допустими за финансиране със средства по програмата. Проект за внедряване на мерки за енергийна ефективност в еднофамилна къща в горепосоченото населено място би могло да се включи в концепция за интегрирани териториални инвестиции като финансирането евентуално бъде осигурено по линия на Програма за развитие на селските райони. В тази връзка бихте могли да се обърнете към Министерство на земеделието, храните и горите за допълнителна информация за възможността допустимостта през период 2021-2027 г. да бъдат финансирани проекти за енергийна ефективност на къщи на територията на посоченото от Вас населено място.

Обръщам внимание, че съгласно Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) на Европейския съюз, всяка държава-членка следва да изготви Национален план за възстановяване и устойчивост, за което Европейската комисия (ЕК) е дала конкретни насоки.

Държавите членки следва официално да подадат Националните си планове за възстановяване и устойчивост пред ЕК за одобрение. Националният план за възстановяване и устойчивост на Република България (НПВУ) е вече подаден и в процес на преглед. Основна цел на НПВУ е да способства икономическото и социалното възстановяване от кризата, породена от пандемията от COVID-19, чрез осъществяването на набор от реформи и инвестиции. Подготвения от България проект на план е структуриран в четири стълба:  „Иновативна България“, „Зелена България“, „Свързана България“, „Справедлива България“. Към втори стълб „Зелена България“ ще бъдат предвидени дейности за подобряване на енергийната ефективност на жилищните и обществени сгради в страната. Обновяването ще бъде изпълнявано в съответствие с целите на Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради (с хоризонт до 2050 г.), изготвена в съответствие с изискванията на Директива (ЕС) 844/2018 г. Основните цели на стратегията предвиждат постигане на обновен и декарбонизиран сграден фонд до 2050 г., който осигурява високо качество на живот в здравословна, енергийно ефективна и модернизирана среда на обитаване, основана на активното участие на потребителите и професионалното управление на сградите. Към настоящия момент дейностите от НПВУ, насочени за подобряване на енергийната ефективност в жилищните сгради се детайлизират. Проектните предвиждания са периодът на изпълнение на мерките да е в рамките на заложените срокове в проекта на Регламент за създаване на МВУ, а именно 2021-2026 г. Във връзка с гореизложеното, за актуална информация относно бъдещи процедури и конкретни възможности за кандидатстване, препоръчваме да следите официалната електронна страница на МРРБ – www.mrrb.bg.