От 16 до 22 юни Бяла ще бъде домакин на Европейски фестивал на плажните спортове (EU Beach Fest Byala 2025) – мащабно международно събитие, финансирано от програма „Еразъм+“ и организирано от общината.
Фестивалът ще събере участници от 10 държави – Люксембург, Италия, Латвия, Словения, Литва, Гърция, Хърватия, Турция, Полша и България, обединени от любовта към спорта, активния начин на живот и споделените европейски ценности като равенство, солидарност, толерантност и екипност. Спортното събитие ще предложи състезания, свободни тренировки за публика и гости, спортни предизвикателства в разнообразни плажни дисциплини.
Фестивалната седмица започва на 16 юни с официална церемония по откриването на стадион “Черноморец” в град Бяла. В следващите дни в специално обособена зона ще се проведат „Работилници за знания“ с водещи лектори от Национална спортна академия и специалисти от областта на здравето и спорта. Сред темите са: хранене и здравословен начин на живот, физическа активност и ползи за здравето, психично здраве, спорт за всички възрасти, функционални тренировки, позиция и стойка на тялото, когнитивна диета и благополучие.
През седмицата ще се проведат още турнири по плажен волейбол за девойки и юноши, мъже и жени, както и състезания, в които могат да се включат и гостите на фестивала. Сред специалните събития е и провеждането за първи път в България на официален турнир от формата King & Queen of the Court, който обещава зрелищна игра и голямо забавление. Посетителите ще имат възможност да се включат в открити тренировки по плажен волейбол, тенис и футволей, както и да изпробват традиционни игри, представени от всяка от партньорските страни.
Фестивалът ще завърши на 22 юни със специален детски турнир и празнична церемония по закриване. Входът е свободен.
Областен Информационен Център – Варна: тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic_varna@abv.bg; адрес: пл. „Св. Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/; web: www.eufunds.bg, www.varna.bg; страница във FB: Областен информационен център - Варна